OĽaNO: Chceme vedieť, odkiaľ šéf jednotky NAKA získal informácie o textoch novinára Kuciaka

Opozičné hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) žiada vysvetlenie, čo robil na mieste činu vrážd Jána Kuciaka a jeho snúbenice šéf protikorupčnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Róbert Krajmer. Poslanci to uviedli na tlačovej konferencii, kde dodali, že existujú iba dve možnosti - buď zahladzoval možné stopy, alebo mal informácie z odpočúvania novinára Kuciaka.

05.03.2018 14:32 , aktualizované: 15:23
matovič Foto: ,
Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič.
debata (51)

„Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) v priamom prenose na RTVS prezradil to, čo nemal. Na mieste činu zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice bol prítomný vysokopostavený policajt z NAKA. Je to však veľmi zvláštne, pretože šéfuje protikorupčnej jednotke, kým vraždy patria do pôsobnosti protizločineckej jednotky. Pán Krajmer je pritom jeden z najbližších ľudí podnikateľa Norberta Bödöra, ktorý vo veľkom obchoduje so štátom, navyše o jeho prepojení na vládnu stranu písal zavraždený novinár,“ uviedol Matovič.

Robert Krajmer (na fotografii v strede v sivom)... Foto: Ľuboš Pilc, Pravda
Veľká Mača Krajmer Robert Krajmer (na fotografii v strede v sivom) na mieste vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej vo Veľkej Mači v pondelok 26. 2.2018.

Minister Kaliňák uviedol v nedeľnej relácii RTVS o 5 minút 12, že Krajmer bol na mieste vraždy novinára, pre vyšetrovanie takzvanej „talianskej stopy“. Podľa opozičných poslancov však ešte v pondelok ráno nebolo známe, na čom zavraždený novinár pracoval. Krajmer tak podľa nich mohol disponovať informáciami z odpočúvania Jána Kuciaka. To, či bolo legálne, alebo nelegálne, respektíve, či k monitorovaniu vôbec prišlo, nevedeli poslanci podložiť dôkazy. Podľa ich vyjadrení čakajú aj na zriadenie parlamentnej komisie, ktorá má za úlohu kontrolovať využitie odpočúvacích zariadení. To však podľa poslanca Gábora Grendela zámerne blokuje koalícia.

Zástupcovia hnutia OĽANO chcú diskutovať zo zástupcami parlamentnej aj neparlamentnej opozície o spoločnom koordinovanom postupe. Matovič uviedol, že by sa tak mohlo stať už do konca tohto týždňa. Ako na záver doplnil poslanec, prezident Andrej Kiska v súvislosti s avizovanými rokovaniami parlamentných strán ešte telefonicky hnutie nekontaktoval.

51 debata chyba
Viac na túto tému: #vražda novinára Jána Kuciaka