Kaliňák: Taliani odpovedali až na naše otázky, o ich iniciatíve neviem

Najväčší tím vyšetrovateľov a kriminalistov v histórii polície pracuje na prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Na rokovaní Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť to uviedol minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) s tým, že zatiaľ bolo vypočutých viac ako 100 svedkov.

06.03.2018 10:46 , aktualizované: 12:50
Robert Kaliňák, Výbor NR SR pre obranu a... Foto: ,
Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) (v popredí) na zasadaní Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť, a (vedľa neho) predseda výboru Anton Hrnko (SNS).
debata (19)

Kaliňák bol pri informovaní poslancov stručný, poukázal totiž na informačné embargo, ktoré na prípad vydal generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Ohľadne informácií portálu Aktuality.sk, že taliansky úrad boja proti mafii už v roku 2013 informoval slovenskú políciu, že Antonino Vadala má kontakty s najvyššími predstaviteľmi organizovaného zločinu, Kaliňák uviedol, že sa zatiaľ preverujú archívy danej komunikácie. Kaliňák však zatiaľ nevie o tom, že by Taliansko z vlastnej iniciatívy Slovensko informovalo a tvrdí, že reagovalo len na otázky slovenskej strany.

„Ja som dostal od polície informáciu, že si vyžiadala niekedy začiatkom roku 2014 informácie a po troch urgenciách sme ich po roku a pol dostali. Bola tam jediná veta o Vadalovi. Ešte v roku 2013 nám došla odpoveď, kde je napísané, že Vadala bol zatknutý na letisku a odovzdaný talianskym orgánom. To je celá odpoveď talianskej strany, ďalšie veci sa v registroch preverujú,“ uviedol minister. Kaliňák teda konštatuje, že slovenská strana dostávala od Talianov len odpovede na svoje otázky.

Na otázku, prečo polícia až po 11 dňoch vyzvala ľudí na zálohovanie dát z kamier z 21. februára z okolia miesta činu vraždy vo Veľkej Mači, odpovedal, že v tom problém nevidí. „Je to v poriadku, lebo po 11 dňoch prišli k nejakej informácii, ktorá ich naviedla na daný časový úsek. O tejto informácii predtým nemuseli vedieť. Telá boli nájdené v nedeľu, vražda sa stala dva až päť dní predtým. Sú to hodiny a megabajty dát, ktorými sa polícia musí prehrýzť. Nič iné za tým nie je,“ uistil.

V súvislosti s tým, že sa na mieste činu niekoľko hodín po objavení tiel objavil aj šéf Protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer, minister poznamenal, že jeho účasť tam bola žiadúca. Podobne ako policajný prezident Tibor Gašpar aj Kaliňák vylúčil, že by bol Kuciak pred vraždou odpočúvaný.

Výzvu, aby zverejnil meno šéfa vyšetrovacieho tímu a meno dozorového prokurátora, Kaliňák odmietol. Nechce totiž, aby opozícia napádala konkrétnych ľudí.

Medzi predstaviteľmi SaS a Kaliňákom došlo k slovnej výmene po tom, čo minister povedal, že SaS v roku 2010 dala v rámci vratiek DPH Vadalovcom desať miliónov eur. Liberáli to odmietli a chceli vedieť, odkiaľ má Kaliňák informácie podliehajúce daňovému tajomstvu. Kaliňák to nepovedal a poslancom odkázal, že ak si myslia, že klame, aby ho zažalovali. „Možno pani Mária Trošková s niektorým z nich chodila, ale vy ste ich financovali. Nijako ste ako člen koalície voči tomu nezakročili,“ povedal minister. Niekoľko poslancov následne Kaliňáka vyzvalo, aby odstúpil z funkcie.

Na otázku, prečo Trošková ako hlavná štátna radkyňa pohybujúca sa v blízkosti premiéra Roberta Fica (Smer) nemala bezpečnostnú previerku, Kaliňák odpovedal, že na tento post ju zákon nevyžaduje. Predseda výboru Anton Hrnko (SNS) sa domnieva, že na Slovensku je veľa vyšetrovateľov a každý vie, akým smerom sa má viesť vyšetrovanie. „To nie je správna cesta. Policajtom treba urobiť priestor, aby mohli nerušene pracovať. Vyzývam preto spoločnosť, aby nechala vyšetrovateľov robiť si svoju prácu. Ja doteraz nemám ani najmenší dôvod, aby som im nedôveroval,“ do­dal.

Kaliňák: Priamu zodpovednosť necítim, ale neviem sa s tým vyrovnať

Minister Kaliňák necíti priamu zodpovednosť za vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ale cíti mimoriadne rozrušenie, nevie sa s tým vyrovnať a je to vec, ktorú ťažko predycháva. Povedal to v utorok novinárom v odpovedi na otázku, či sa nechystá odstúpiť z funkcie.

Na otázku, či nechce urobiť politické gesto, ako napríklad minister kultúry Marek Maďarič (Smer), odvetil, že toto nie je súťaž Formula 1. „Nás zaujíma jediná vec, a to, aby sa dvojnásobnú vraždu podarilo vyšetriť a všetky ostatné veci sú na druhom mieste,“ zdôraznil.

Kaliňák tu priznal, že samotné vyšetrovanie nie je priamo závislé na jeho osobe. „Ale chcem mať pocit, že sme urobili všetko preto, aby sa to vyšetrilo,“ vysvetlil.

Minister vnútra zopakoval, že svojej stoličky sa nedrží. Tají však, či svoje odstúpenie zvažuje. Smer chce o svojom rozhodnutí najskôr informovať koaličného partnera Most-Híd, ktorý vyzval na Kaliňákovo odstúpenie.

19 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Kaliňák #vražda novinára Jána Kuciaka