V mestách sa objavili krvavé tričká, v Košiciach vyliali pred magistrátom umelú krv

Vo viacerých slovenských mestách sa v reakcii na aktuálnu situáciu v krajine po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky objavili "zakrvavené" tričká.

06.03.2018 17:04
krv, košice, vražda, Foto:
"Sme presvedčení o tom, že páchateľov tejto ohavnej vraždy je potrebné čo najskôr vypátrať a postaviť pred spravodlivosť," zdôrazňuje sa v stanovisku.
debata (166)

Pred košický magistrát zase aktivisti vyliali umelú krv, videozáznam koluje po internete.

Krvavé tričká s nápismi Nechcem späť 90. roky, Študenti spojte sa! či Nechcem ďalší krvavý pondelok sa objavili napríklad v Bratislave pred Úradom vlády SR, v podchode na Zochovej ulici či v Karlovej Vsi, na mieste, kde zahynul Róbert Remiáš. „Zaznamenali sme takýto prejav občianskeho aktivizmu. Ja ho istým spôsobom chápem, aj keď mi nie je úplne vlastný a možno je na hranici vkusu, ale situácia je veľmi vážna,“ povedala pre TASR starostka bratislavskej Karlovej Vsi Dana Čahojová s tým, že aj toto odzrkadľuje pocity ľudí zo súčasnej situácie na Slovensku.

Krvavé tričká sa objavili vo viacerých mestách. Foto: Vox Populi, fici.sk
3143915 625x Krvavé tričká sa objavili vo viacerých mestách.

Udalosti, ktoré sa stali, znova oživujú v ľuďoch pocit bezmocnosti, beznádeje a sklamania. Opäť si mnohí z nás kladú otázky, komu a čomu sa dá dnes ešte veriť, na čo a na koho sa dá spoľahnúť, podotkla starostka.

Banskobystrický magistrát zdôraznil, že brutálna smrť dvoch mladých ľudí zasiahla aj mesto pod Urpínom, ktorému nie je ľahostajné, čo sa v spoločnosti deje. Na druhej strane však formu, ktorú aktivisti zvolili, nepovažuje za vhodnú. Takto reagoval magistrát na tričká s nápisom Vox populi (Hlas ľudu).

„Domnievame sa, že "krvavé“ tričká môžu v uliciach vzbudiť negatívne emócie a vybičovať deštruktívne vášne. Prihovárame sa za to, aby sa situácia upokojila a aby zvíťazil triezvy a racionálny pohľad na vec. Takto demonštrovaný postoj môže byť kontraproduktívny, môže situáciu vyhrotiť a vyvolať presný opak toho, čo aktivisti chceli vo svojom prirodzenom postoji povedať," uvádza sa v stanovisku mesta, ktoré TASR poskytla hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Marhefková.
„Sme presvedčení o tom, že páchateľov tejto ohavnej vraždy je potrebné čo najskôr vypátrať a postaviť pred spravodlivosť,“ zdôrazňuje sa v stanovisku. Rozvešané tričká majú byť iniciatívou „slobodne a nezávisle zorganizovaných ľudí,“ ktorí sa rozhodli protestovať proti aktuálnym udalostiam spojených s vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej.

Pred schodisko pred košickým magistrátom zase vyliali aktivisti umelú krv. „Tragédiu, ktorá sa stala, treba čo najskôr vyšetriť. Aj všetci na magistráte sú nešťastní z toho, čo sa stalo. Nikto by nemal túto tragédiu takto cynicky zneužívať,“ uviedol košický primátor Richard Raši.

166 debata chyba
Viac na túto tému: #vražda novinára Jána Kuciaka #Martina Kušnírová