Fico odkázal Kiskovi: To je zlý vtip stretnúť sa s Kollárom

, , , 07.03.2018 10:06, aktualizované: 19:04
fico
Premiér Robert Fico (Smer) počas vyhlásenia k téme rokovaní prezidenta Andreja Kisku s opozičnými stranami k aktuálnej politickej kríze. Autor: ,

V Prezidentskom paláci sa v stredu začína scenár, ktorý má jednoznačne za cieľ zmeniť mocenské pomery v štáte a znegovať výsledky regulárnych parlamentných volieb. Hlava štátu Andrej Kiska sa touto iniciatívou prepožičal na opozičnú hru a jej výsledkom má byť chaos a predčasné voľby. Na stredajšej tlačovej konferencii to vyhlásil predseda vlády Robert Fico (Smer). Reagoval tak na prezidentom zvolané rokovania s politickými stranami.

Premiér zopakoval, že prvotnou úlohou štátu je vyšetriť ohavný čin vraždy.

Fico odkázal Kiskovi, aby „rešpektoval výsledky parlamentných volieb a postupoval zodpovedne voči krajine a jej občanom“. „Hazardné politické hry, ktoré spúšťa, nevedú k upokojeniu vnútropolitickej situácie, sú mimo ústavného rámca, a ich scenár sa nepísal na Slovensku,“ uviedol premiér, ktorý sa prezidenta opýtal, či "naozaj chce, aby v tejto krajine došlo k mocenskému prevratu bez rešpektovania demokratických pravidiel? Naozaj chce prezident, aby tu vládli ľudia ako Galko, Matovič, Kollár?“ povedal.

Prezident podľa neho hovorí o Slovensku ako o mafiánskom štáte, s čím začal po prevalení problémov s daňami.

Premiér vytkol prezidentovi, že podľa neho pozval na rokovania iba opozičné strany a ako s prvým sa stretáva s lídrom hnutia Sme rodina Borisom Kollárom. „Považujem za symbolické, že ten, ktorý hovorí o nedôvere občanov k štátu a jeho inštitúciám, začína politické rokovanie o prinavrátení tejto dôvery so stranou, ktorú založil mafián,“ kritizoval Fico s tým, že to považuje za „tragický vtip“.

Politológ hovorí o neštandardných rokovaniach

Politológ Juraj Marušiak považuje rokovania prezidenta s opozíciou za neštandardné, lebo rozhodnutie o predčasných voľbách či rekonštrukcii vlády nestojí na prezidentovi. „Myslím si však, že predčasné voľby sú jedným z možných riešení, keď vládna koalícia stratí väčšinu v parlamente. Môže sa udiať aj rekonštrukcia vlády, ale nemusí byť veľmi pochuti prezidentovi a ani opozícii,“ zhodnotil politológ.

Čo sa týka Kiskovej predstavy, faktom je, že zmeny vo vláde môže vo svojej réžii urobiť len vládna koalícia a na predčasných voľbách by sa muselo v parlamente zhodnúť najmenej 90 poslancov parlamentu.

Ústavný právnik Eduard Bárány, ktorý je poradcom premiéra Fica, hovorí, že riešenia, s ktorým prišiel prezident, sú mimo jeho ústavných kompetencií, ale každý si môže povedať, čo uzná za vhodné. „Prezident môže hovoriť s kýmkoľvek o čomkoľvek. Ale žiadnu z tých možností, ktoré spomína, nemôže ústavnoprávnym spôsobom sám vyvolať. Môže nabádať, vyzývať, dohadovať, sprostredkovať, ale to je všetko,“ uviedol Bárány.

Na otázku, či premiér nechce upokojiť situáciu v spoločnosti odvolaním ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer) a policajného prezidenta Tibora Gašpara, Fico odpovedal, že na rokovania potrebuje koaličných partnerov, s ktorými sa nemôže stretnúť z objektívnych dôvodov. Odchod Kaliňáka požaduje Most-Híd. S jeho predsedom Bélom Bugárom, ktorý je na dovolenke, sa Fico podľa jeho predpokladu bilaterálne stretne v pondelok (12.3.) doobeda, popoludní by mala zasadnúť Koaličná rada.

Pôvodne na pondelok avizované zasadnutie Republikovej rady strany Most-Híd sa podľa Fica uskutoční až v utorok (13.3.). „Budeme ponúkať také riešenia, aby Most-Híd mohol pokračovať po rokovaní v utorok vo vláde a som pripravený o veciach hovoriť,“ deklaroval Fico.

Premiér Robert Fico (Smer) odchádza z tlačovej...
Premiér Robert Fico (Smer) odchádza z tlačovej besedy k téme rokovaní prezidenta Andreja Kisku s opozičnými stranami k aktuálnej politickej kríze. Autor: Pravda, Ľuboš Pilc

Premiér zopakoval, že vyšetrovanie vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej je najmasívnejšie v histórii Slovenska. Premiér zopakoval, že na ňom spolupracuje slovenská polícia s FBI, Europolom, Scotland Yardom či talianskou políciou. Odmietol preto, že by vyšetrovanie nemalo byť nezávislé. Vláda podľa neho robí všetko preto, aby bolo dostatočne efektívne a transparentné.

Vzápätí vyjadril podporu Gašparovi. „Môžem povedať jednu vec, že prezident Policajného zboru je absolútny profesionál a má moju plnú dôveru. To môžem v tejto chvíli povedať,“ doplnil.

Na možné prepojenie hlavnej štátnej radkyne Márie Troškovej a tajomníka bezpečnostnej rady Viliama Jasaňa na mafiu uviedol, že možno „príde čas, keď sa novinári budú musieť ospravedlniť“.

#vražda novinára Jána Kuciaka #Robert Fico #Andrej Kiska #vládna kríza 2018
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
64,99
Flower box biela kocka "L" červené ruže

Flower box biela kocka "L" červené ruže

29,99
Perla farebné ruže valentín

Perla farebné ruže valentín

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk