V hre o kreslo ministra sú údajne Erik Tomáš, Ján Podmanický a Dušan Jarjabek

Kandidátom na ministra kultúry za Smer je Erik Tomáš, mediálny poradca premiéra Roberta Fica a poslanec Národnej rady Slovenskej republiky.

07.03.2018 14:15 , aktualizované: 17:27
debata (27)

Dočasným ministrom kultúry je Peter Pellegrini (Smer). Vedením rezortu ho poveril v stredu prezident SR Andrej Kiska. Pellegriniho navrhol premiér Robert Fico (Smer).

Znepokojený Kiska

Prezident Kiska je znepokojený, že ani týždeň od demisie Maďariča nemá od Fica na stole návrh na nové meno ministra kultúry.

Rozumie, že úlohou premiéra je čeliť „aktuálnemu riziku rozpadu vlády, riziku straty väčšiny poslancov v parlamente“. Prezident však očakáva, že po jarných prázdninách sa vedeniam vládnych strán podarí stretnúť, rokovať o riešení situácie a informovať o ňom.

Dočasným ministrom kultúry je vicepremiér pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (Smer). „Pán prezident ma požiadal, aby som zabezpečil bezproblémový chod rezortu, čo som mohol garantovať. A chcem uistiť všetkých, kultúrnu obec a organizácie pod ministerstvom, že budem manažérsky dohliadať na to, aby mohli napĺňať svoje ciele dané pre rok 2018,“ povedal Pellegrini. Rezort je podľa jeho slov po Marekovi Maďaričovi plne funkčný.

Pellegrini nepovedal, kto bude novým ministrom kultúry. Potvrdil, že v hre je viacero mien vrátane Erika Tomáša. Podľa informácií TASR sú v hre mená Erik Tomáš, Ján Podmanický a Dušan Jarjabek. Pellegrini zdôraznil, že najskôr treba vyriešiť súčasnú situáciu, až potom môže prísť meno nového ministra.

Odchod Maďariča

Miesto ministra kultúry sa uvoľnilo po odchode Mareka Maďariča (Smer-SD). Jeho abdikáciu prevzal prezident v pondelok 5. marca. Maďarič z vlády odišiel po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Ostáva radovým členom Smeru-SD a vracia sa do parlamentu.

Smer začal hľadať nového ministra kultúry, ktorý nahradí Mareka Maďariča. V hre sú tri mená, poslanci Národnej rady SR Erik Tomáš, Ján Podmanický a Dušan Jarjabek.

„Sú to len mediálne špekulácie. Neviem o tom, že by predsedníctvo Smeru-SD prijalo v tejto veci nejaké rozhodnutia,“ uviedol Tomáš. Strana sa podľa jeho slov naplno sústreďuje na stabilizáciu vládnej koalície. „Logicky sa až po vyriešení situácie môže diskutovať o personálnych zmenách vo vláde,“ doplnil.

Jarjabek tvrdí, že o tom neuvažoval, ani neuvažuje. „Dnes sa riešia iné veci. Pre mňa je dôležité, aby nastal istý dohovor v rámci koalície, aby vláda mohla fungovať ďalej a spoločenská situácia sa dostala do normálu,“ uviedol predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá.

Priorita je podľa jeho slov vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, následne dohoda v koalícii a až potom ďalšie veci. „Kto bude minister kultúry, ma v tejto chvíli až tak nezaujíma,“ doplnil Jarjabek. S Podmanickým sa TASR zatiaľ spojiť nepodarilo.

Maďarič z funkcie odišiel po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. Ministerstvo dočasne povedie vicepremiér pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini.

27 debata chyba
Viac na túto tému: #Smer #Marek Maďarič #Ministerstvo kultúry #Erik Tomáš #vládna kríza 2018