Glváč vyzval Kisku, aby nevyhrocoval emócie a hovoril o spolitizovaní občianskych pochodov

, 08.03.2018 10:55, aktualizované: 12:09
strana Smer
Tlačová konferencia strany Smer, zľava: Viktor Stromček, Martin Glváč, Juraj Blanár, Ľuboš Blaha. Autor: ,

Vedenie poslaneckého klubu Smer vyzvalo prezidenta Andreja Kisku, aby "nevybičovával" emócie. Kritizovalo hlavu štátu, že sa postavila na stranu opozície. Zároveň spochybnilo občianske pochody, ktoré sú naplánované na piatok. Hovorí o tom, že v uliciach „môže tiecť krv.“

Podpredseda Smeru Martin Glváč vyjadril „obrovské znepokojenie nad nebezpečnými a nedemokratickými vyhláseniami SaS, ktoré by som skôr očakával od fašistov ako od predstaviteľov liberálnej demokracie.“

Podľa Glváča o prevrate môže „hovoriť len blázon“. „Bitky a konflikty si môže priať naozaj len blázon,“ dodal Glváč.

„Vláda štátu, ak nechce, aby v uliciach tiekla krv, musí to zastaviť,“ povedal Glváč s tým, že za vážnu chybu považuje, že Kiska naskočil na vlnu opozície. Prezident má byť podľa neho prezidentom všetkých občanov.

Glváč v mene klubu Smeru vyzval, aby sa všetci, ktorí sa „zapríčinili o vybičovanie napätia, vrátili k dialógu.“ Sám však označil občianske pochody za spolitizované. Glváč spojil organizátorov piatkového pochodu ‚Za slušné Slovensko‘ s neziskovkou Via Iuris, ktorá je podľa Glváča financovaná Georgeom Sorosom.

„Prihlásil sa jednoznačne na stranu opozície,“ povedal o prezidentovi Juraj Blanár, podľa ktorého sa medzi riadkami dá čítať, že prezidentovi nešlo o rekonštrukciu vlády, ale chcel novú vládu. „Novú úradnícku vládu,“ poznamenal.

Prezidenta Smer vyzýva, aby povedal, či sa pýtal SaS na jej vyhlásenia o prevrate a možných dôsledkoch na pochodoch. A tiež, či za „tieto dôsledky“ vezme zodpovednosť. „Prezident má byť prezidentom všetkých občanov a rešpektovať výsledky volieb,“ doplnil Glváč.

Blanár zopakoval, že záujmom Smeru je, aby sa situácia upokojila. „Verí, že k tomu prispeje aj stretnutie, ktoré inicioval predseda parlamentu,“ doplnil a požiadal prezidenta, aby na stretnutí hľadali riešenia.

O Kaliňákovi bude Smer hovoriť najprv v koalícii

Vedenie poslaneckého klubu Smeru nepotvrdilo medializované informácie, či minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) v pondelok odstúpi z funkcie a že ho nahradí štátna tajomníčka Denisa Saková. Svoje kroky povie strana Smer najskôr svojim koaličným partnerom.

Povedal to predseda klubu a podpredseda parlamentu Martin Glváč, ktorý neplánuje byť ministrom vnútra. Do konca volebného obdobia mieni zostať v parlamente. Podpredseda strany Juraj Blanár zopakoval, že Smer chce hľadať riešenie súčasnej situácie s Mostom-Híd.

Glváč: Trošková nepotrebovala bezpečnostnú previerku

Podľa Ľuboša Blahu nie je hanba, že na stretnutí s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou bola Mária Trošková, ktorá mala podľa článku zavraždeného novinára Jána Kuciaka väzby na osoby podozrivé z napojenia na kalábrijskú mafiu a nemala ani bezpečnostnú previerku. „Hanbu robí prezident Kiska, rozbíja tento štát,“ vyhlásil.

Podľa Glváča z titulu jej funkcie nebolo potrebné mať previerku. O Troškovej hovorí ako o sekretárke, asistentke. Glváč po tlačovej konferencii informoval, že nemecká strana neprotestovala proti účasti Troškovej.

#vražda novinára Jána Kuciaka #vládna kríza 2018
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
40,99
Kytica pre pána červené ruže a hypericum

Kytica pre pána červené ruže a hypericum

36,99
Amore ružové ruže

Amore ružové ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk