Osýpky to stále nevzdali

V Európe viac ako rok zúri epidémia osýpok, ktorá neutícha. Odmietanie očkovania aj migrácia môžu spôsobiť, že sa infekcia bude šíriť rýchlo ďalej.

09.03.2018 13:00
osypky, očkovanie, doktorka, dieťa Foto:
Najúčinnejšou ochranou pred osýpkami je očkovanie.
debata (1)

Hoci na Slovensku bolo vlani len sedem chorých, úrad verejného zdravotníctva situáciu stále monitoruje. Pripravuje tiež metodiku, ktorou zmapuje imunitu obyvateľstva voči infekčným ochoreniam. Výsledky imunologického prehľadu by mohli byť známe koncom tohto roka.

Počet nakazených ľudí v Európe v minulom roku stúpol o 400 percent oproti roku 2016. Ako informovala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), vlani sa osýpkami infikovalo 21 315 ľudí a v dôsledku tejto choroby zomrelo 35 osôb. Rok predtým pritom WHO zaznamenala len cez päťtisíc infekcií. Osýpky sú veľmi nákazlivé, pretože sa vírus šíri vzduchom. Vo všetkých prípadoch, ktoré sa u nás vyskytli za posledných 20 rokov, išlo o dovezené ochorenia.

Veľké epidémie osýpok v minulom roku postihli až 15 európskych krajín. Najviac pacientov bolo v Rumunsku (5 562), Taliansku (5 006) a na Ukrajine (4 767). V týchto krajinách podcenili celkovú zaočkovanosť, rovnako mali nedostatočný systém monitorovania tejto choroby. Ďalšími štátmi, kde sa vyskytli epidémie, boli susedné Česko, Nemecko, Srbsko, Francúzsko, Rusko, Belgicko, Grécko, Veľká Británia, Bulharsko, Španielsko a Švajčiarsko.

U nás je podľa úradu verejného zdravotníctva situácia priaznivá. Povinným očkovaním sa darí udržať výskyt nebezpečných infekčných ochorení na minime. „Pozorne monitorujeme epidemiologickú situáciu v susedných štátoch, v Európe a vo svete a o jej vývoji budeme priebežne informovať verejnosť,“ povedala hovorkyňa úradu Zuzana Drobová. V prípade, že osýpky prekročia naše hranice, budú sa prijímať protiepidemické opatrenia. Zatiaľ to podľa nej nie je potrebné. Odmietanie očkovania, migrácia, nedostatočná zaočkovanosť v iných krajinách či cestovanie osôb, napríklad za prácou, to všetko sú faktory, ktoré môžu spôsobiť nárast infekčného ochorenia.

Vlani na Slovensku ochorelo na osýpky sedem ľudí. Posledné prípady hygienici evidovali v decembri, keď v bratislavskej nemocnici prijali dvoch mužov, ktorí pracovali v rovnakej spoločnosti. Najskôr išlo 39-ročného, ktorý uvádzal pobyt v Rakúsku. Ďalšieho hospitalizovali deň nato. V januári tohto roka úrad zaznamenal nákazu u 55-ročného Bratislavčana, ktorý sa vrátil z decembrovej dovolenky v Zanzibare.

Drobová ďalej spresnila, že všetko to boli dovezené ochorenia, ktoré sa ďalej nešírili. Naposledy sa infekcia z domácich zdrojov rozširovala u nás pred 20 rokmi. „Vďaka povinnému očkovaniu sa na Slovensku darí vyhýbať masívnym epidémiám, aké prebehli vďaka neočkovaniu vo Francúzsku, v Taliansku či Rumunsku. Tieto krajiny teraz po skúsenostiach s osýpkami upúšťajú od dobrovoľného očkovania, a to ukazuje aj nám, že náš očkovací systém je správny,“ doplnila hovorkyňa.

V súvislosti s epidémiami v okolitých krajinách zaregistroval úrad hlavného hygienika minulý rok zvýšený záujem o očkovanie proti osýpkam. Na Slovensku sa používa trivalentná očkovacia látka proti osýpkam, rubeole a mumpsu (MMR vakcína) od dvoch farmaceutických spoločnosti, americkej Merck a GlaxoSmithKline (VB). Výrobcovia tvrdia, že podrobne sledujú vývoj chorobnosti a sú na očkovanie proti osýpkam pripravení. Podľa nich je takzvaných MMR vakcín v Európe dosť.

Napriek správam o epidémiách, stále sa nájdu rodičia, ktorí odmietajú povinné očkovanie. V štyroch krajoch dosahuje zaočkovanosť pod 95 percent. Ide o hranicu, keď už klesá kolektívna imunita. Najčastejšími argumentmi, ktoré rodičia uvádzajú, sú nežiaduce reakcie po očkovaní, ďalej spochybňujú význam očkovania a kolektívnej imunity. Nepodrobenie sa povinnému očkovaniu sa podľa našej legislatívy považuje za priestupok, za ktorý možno uložiť pokutu do výšky 331 eur.

Osýpky spôsobujú časté komplikácie, napríklad zápaly priedušiek, pľúc i centrálneho nervového systému. Ochorenie môže byť aj smrteľné. Postihnuté sú najmä deti do 5 rokov veku. Môže ich však dostať aj dospelý človek, ktorý nebol zaočkovaný alebo sa u neho očkovaním nevytvorili dostatočné protilátky. Epidemiológovia upozorňujú, že dospelý nezaočkovaný človek môže byť rizikom pre malé dieťa.

Ochorenie sa začína nádchou, kašľom, zápalom spojiviek a svetloplachosťou. „Telesná teplota sa zvyšuje, na sliznici líc vznikajú žltobiele škvrnky s červeným okrajom. Na vrchole teploty sa objavuje splývavá vyrážka, najprv za ušami, potom na tvári, trupe a končatinách. Do štyroch dní sa rozšíri na celé telo,“ informuje odbor epidemiológie na Úrade verejného zdravotníctva.

Hlavným cieľom imunologického prehľadu, ktorý budú hygienici spolu s lekármi zostavovať tento rok, je zmapovanie imunity obyvateľstva voči vybraným infekčným ochoreniam vrátane osýpok. Previerka sa vykoná na vzorke zhruba 3 000 ľudí. Ktoré druhy ochorení sa budú u nich testovať, stanoví expertná skupina zložená z odborníkov v oblasti epidemiológie. Monitoring pomôže správne nastaviť očkovacie schémy.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #epidémia #očkovanie #infekčné choroby #osýpky