Generálny prokurátor Čižnár: Medzinárodný tím by mohol vzniknúť budúci týždeň

V polovici budúceho týždňa by mohlo dôjsť k vytvoreniu vyšetrovacieho tímu s talianskou stranou. "Bolo treba ujasniť, čo od nich potrebujeme," vyhlásil generálny prokurátor.

09.03.2018 13:21 , aktualizované: 14:34
Jaromír Čižnár Foto: ,
Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár.
debata (28)

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár zhodnotil stretnutie s europoslancami ako krátke, ale intenzívne. „Rozoberali sme predovšetkým vraždu Jána Kuciaka a jeho družky,“ vyhlásil s tým, že zásadné výsady voči jeho odpovediam neboli. Znova zdôraznil, že sa bude o prípade informovať len vtedy, keď sa má o čom informovať. Keď vidím, čo sa deje, že sa prokuratúra a policajti boja poskytnúť akúkoľvek informáciu, lebo sa môže prekrútiť, tak sa potom nečudujme, že tie informácie sú čím ďalej tým menej zverejňované, zdôraznil generálny prokurátor.

Ďalej povedal, že nie je spokojný s postupom a progresom pri vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. „Chcem dosiahnuť viac, neznamená to, že niekto nerobí,“ vysvetlil s tým, že zo všetkých tých kvantum procesov, ktoré kompetentní spravili, nie sú výsledky také uspokojivé, ako by čakal.

Ďalej dodal, že novinári majú právo informovať, ale slušne. Prekrúcali podľa neho totiž jeho predošlé vystúpenie. „Embargo neznamená, že nebudeme hovoriť vôbec. Keď sa dohodne dozorujúci prokurátor s vyšetrovateľom a keď budú chcieť informovať, tak budú informovať.“

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik informoval, že verzií je niekoľko a postupne sa objasňujú a vylučujú. V polovici budúceho týždňa by mohlo dôjsť k vytvoreniu vyšetrovacieho tímu aj s talianskou stranou. „Bolo treba ujasniť, čo od nich potrebujeme. Boli tam mierne nezhody, ktoré sa už vyriešili,“ doplnil ho generálny prokurátor.

„Finalizuje sa zriadenie spoločného slovensko-talianskeho tímu. Členovia medzinárodného tímu sú už vytypovaní,“ povedal námestník generálnej prokuratúry pre trestný úsek Peter Šufliarsky. Približne 73 vecí a spisov voči talianskej skupine operujúcej na východe Slovenska sa bude nanovo preverovať. Tie boli ustálené u 11 fyzických osôb a šesť právnických. Generálna prokuratúra SR ich lustruje aj vďaka informáciám z médií.

„Pokiaľ nebudeme konať rýchlo, tak si postavíme pomník, čo ja odmietam. Pokiaľ bude v mojich silách, tak sa tak nestane,“ dodal Čižnár. Pripomenul, že slovenské orgány činné v trestnom konaní úzko spolupracujú s kolegami zo zahraničia. V súčasnosti sa podľa Čižnára analyzujú obrovské množstvá dát.

Generálny prokurátor ďalej informoval, že od šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) Antona Šafárika si vyžiadal informácie, ktoré majú. SIS monitorovala osoby údajne napojené na kalábrijskú mafiu na Slovensku. Informácie mali posielať polícii.

„Hovoril som s riaditeľom Slovenskej informačnej služby Antonom Šafárikom, ktoré boli zasielané priamo polícii a nie na Generálnu prokuratúru SR. Potom si budeme lustrovať a ako s nimi bolo naložené,“ povedal Čižnár.

© Autorské práva vyhradené

28 debata chyba
Viac na túto tému: #Jaromír Čižnár #generálny prokurátor #Dušan Kováčik #vražda novinára Jána Kuciaka