Na Bôriku rokovali Bugár s Ficom. Novinárom sa vyhli

, , , 10.03.2018 06:00, aktualizované: 22:00
koalicna rada, fico, danko, bugar
Lídri vládnej koalície (zľava) Robert Fico (Smer), Andrej Danko (SNS) a Béla Bugár (Most-Híd). Autor: ,

Novinári hodiny čakali pred bratislavským hotelom Bôrik, kde sa mal stretnúť šéf Mosta-Híd Béla Bugár s premiérom a predsedom Smeru Robertom Ficom, aby hovorili o súčasnej politickej kríze. Pred média sa však nikto z nich nepostavil. Stále tak nie je jasné, či sa kríza neskončí predčasnými voľbami.

Bugár sa vrátil z dovolenky na Maledivách o dva dni skôr. Následne o situácii na pôde parlamentu rokovalo užšie vedenie koaličného Mosta-Híd. Oficiálne sa chcú vyjadriť až v pondelok. Bugár krátko po svojom prílete novinárom povedal, že vidí tri scenáre. Konkrétnejší však byť nechcel.

Ešte minulý týždeň po brutálnej vražde novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej prišiel Most-Híd Bélu Bugára s požiadavkou odstúpenia ministra Kaliňáka. Na utorok je plánované rokovanie republikovej rady Mosta-Híd, na ktorom oznámia, či strana v koalícii zostane. Očakáva sa, že Kaliňák odstúpi najneskôr v pondelok.

Karty zamiešal aj podpredseda SNS Anton Hrnko, keď uviedol, že stanovisko strany k ministerke spravodlivosti Lucii Žitňanskej (Most-Híd) bude prijímať pondelňajšie (12.3.) predsedníctvo. Podľa Hrnka členskú základňu koaličnej SNS veľmi rozladili pokusy o dekriminalizáciu drog či presadzovanie Istanbulského dohovoru napriek tomu, že národniari niekoľkokrát povedali, že to nechcú. Čítajte viac: Hrnko nevylučuje, že SNS bude žiadať odchod ministerky Žitňanskej

Napätú atmosféru v spoločnosti mala už v piatok zmierniť spoločná písomná deklarácia prezidenta Andreja Kisku, predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS) a premiéra Roberta Fica (Smer). Schôdzka na Bratislavskom hrade sa však skončila rozpačito a neúspechom. Traja najvyšší ústavní činitelia sa na texte deklarácie neboli schopní dohodnúť. Napokon krátky ústny apel na pokoj v spoločnosti ani nie po hodinovom rokovaní predniesol predseda parlamentu, ktorý schôdzku na Hrade inicioval.

Podľa politológa Michala Horského sa takýto výsledok pravdepodobne nedal dopredu očakávať, lebo inak by sa Kiska s Dankom a Ficom nestretli. „Podľa môjho názoru, keď ho už raz oznámili, odvolať ho nemohli, lebo by to bolo len priliatie oleja do ohňa, a tak sa obmedzili iba na stručné vyhlásenie,“ povedal Horský v odpovedi na otázku, aký zmysel stretnutie malo.

Prečítajte si aj rozhovor s Michalom Horským.

Ešte pred rokovaním zverejnili vlastné návrhy písomnej deklarácie prezident a premiér. Obidva texty sa značne líšili. Prezidentove formulácie boli v rozpore s tým, ako sa v uplynulých dňoch vyjadroval premiér. Bolo teda pravdepodobné, že kompromisný návrh sa nezrodí, a tak sa aj stalo.

Prelomovým momentom bude pre koalíciu utorňajšie rokovanie republikovej rady Mosta-Híd, kde padne verdikt o osude vládneho zoskupenia. Otázkou je, či odchod Kaliňáka bude stačiť. Bugárovci totiž čelia tlaku, aby z koalície odišli aj napriek očakávanej demisii ministra. V zákulisí sa špekuluje, že aj keby Most-Híd neodišiel z koalície, z poslaneckého klubu strany môžu niektorí jeho členovia odísť. Koalícia sa momentálne opiera o 78 poslancov zo 150. Spolu s ňou hlasuje tiež nezaradená poslankyňa Alena Bašistová, ktorá sa do parlamentu dostala za bývalú koaličnú stranu Sieť. S vládnymi stranami často hlasujú aj traja nezaradení poslanci, ktorí boli pôvodne členmi strany Sme rodina Borisa Kollára, a to Peter Marček, Martina Šimkovičová a Rastislav Holúbek.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#vražda novinára Jána Kuciaka #koaliční lídri #vládna kríza 2018 #predčasné parlamentné voľby 2018
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
36,99
Kytica Zimona 25

Kytica Zimona 25

18,99
Hnedý flower pot "S" červené ruže

Hnedý flower pot "S" červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk