Most-Híd aj Fico s Bugárom rokovali dva dni: Prežije koalícia?

, , , , 11.03.2018 09:43, aktualizované: 18:50

Predsedovia Smeru a Mosta-Híd rokovali o riešení aktuálnej situácie už od soboty. Detaily budú známe zrejme až v pondelok, keďže podľa vnútrostraníckych zdrojov sa nepredpokladá, že by Robert Fico (Smer) a Béla Bugár (Most-Híd) dospeli k nejakým záverom. Objavili sa špekulácie, že Most-Híd by mohol dostať od Smeru rezort kultúry.

Béla Bugár pre Pravdu uviedol, že kým prebiehajú intenzívne rokovania, nebudú poskytovať žiadne informácie. Hovorkyňa premiéra Beatrice Szabóová informovala, že o priebehu a výsledku rokovaní budú informovať, kedy však neupresnila.

Podľa medializovaných informácii sa v rámci rokovaní Mosta-Híd skloňuje aj definitívny odchod z vlády. O situácii rokovalo v sobotu na pôde parlamentu užšie vedenie tejto koaličnej strany. Podľa viacerých zdrojov má všetko závisieť od priebehu rokovaní Bélu Bugára (Most-Híd) s premiérom Robertom Ficom (Smer). Sobotňajšie stretnutie výsledok neprinieslo.

Z kuloárov v nedeľu popoludní prenikali informácie, že odchod Kaliňáka nebol na stole, čo mal byť pre Most-Híd signál, že v koalícii nezostane. Zároveň z prostredia Smeru zaznelo, že Kaliňák je pripravený odísť v snahe zachovať súčasnú vládu. Podľa našich zistení Most-Híd dostal „ponuku“ od Smeru, o ktorej diskutovalo predsedníctvo Mosta-Híd a následne sa mal stretnúť Bugár s Ficom.

Ešte minulý týždeň po brutálnej vražde novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej prišiel Most-Híd s požiadavkou odstúpenia ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Na utorok je plánované rokovanie republikovej rady Mosta-Híd, na ktorom oznámia, či strana v koalícii zostane.

Prezident Andrej Kiska sa v pondelok o 10.00 stretne so zástupcami strany Most-Híd. Na 14.00 hodinu je naplánované stretnutie s predstaviteľmi Slovenskej národnej strany.

V sobotu o situácii v koalícii hovoril aj podpredseda Slovenskej národnej strany (SNS) Anton Hrnko, ktorý nevylúčil možnosť požiadavky odchodu ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (Most-Híd). Takáto požiadavka bude nastolená na pondelňajšom predsedníctve strany, ktoré bude rozhodovať o tom, či to bude aj oficiálne stanovisko SNS pri koaličných rokovaniach," potvrdil poslanec Hrnko.

Špekuluje sa, že aj keby Most-Híd ostal súčasťou koalície, z poslaneckého klubu strany môžu niektorí členovia odísť. Koalícia sa momentálne opiera o 78 poslancov zo 150. Spolu s ňou hlasuje tiež nezaradená poslankyňa Alena Bašistová, ktorá sa do parlamentu dostala za bývalú koaličnú stranu Sieť. S vládnymi stranami často hlasujú aj traja nezaradení poslanci, ktorí boli pôvodne členmi strany Sme rodina Borisa Kollára, a to Peter Marček, Martina Šimkovičová a Rastislav Holúbek.

#predčasné parlamentné voľby 2018 #vražda novinára Jána Kuciaka #vládna kríza 2018
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
64,99
Flower box biela kocka "L" červené ruže

Flower box biela kocka "L" červené ruže

38,99
Kytica Letana 13

Kytica Letana 13

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk