Slovenskí europoslanci kritizujú Weberovu výzvu, hlavné je vyšetrovanie

V súčasnej situácii je najpodstatnejšie, aby sa vyšetrila vražda dvoch mladých ľudí. Myslia si to europoslanci Monika Smolková, Monika Beňová, Vladimír Maňka a Boris Zala. Uvádzajú to vo svojom stanovisku, ktoré poskytla Smolková po sobotňajšom (10.3.) vyjadrení predsedu Európskej ľudovej strany Manfreda Webera.

, 11.03.2018 15:02, aktualizované: 18:10
europarlament, poslanci Foto:
Ilustračná snímka.
112

Podľa europoslancov, ak sa vyšetrí vražda, potom sa môže debatovať aj o vyvodení politickej zodpovednosti voči predstaviteľom vlády. „Aj my zastávame myšlienku, že žiaden politik by nemal byť prikovaný na svoju stoličku, a keď to bude potrebné, mal by ju uvoľniť,“ píše sa v stanovisku.

Weber uviedol, že po návrate šesťčlennej osobitnej delegácie Európskeho parlamentu (EP) zo Slovenska, ktorá mala za cieľ objasniť okolnosti vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, upozornil na obavy, že zodpovedné slovenské orgány nerobia všetko pre to, aby boli obe vraždy objasnené. Zároveň poznamenal, že by premiér Robert Fico (Smer) mal odvolať ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer).

„Je zarážajúce, že ešte pred zverejnením záverov komisie EP vyzval premiéra členského štátu EÚ, aby odvolal jedného zo svojich ministrov. Takáto výzva ide ďaleko nad rámec slušnosti a vyvoláva oprávnený dojem politického zasahovania do vnútorných záležitostí zvrchovaného štátu EÚ,“ myslia si europoslanci. Podľa ich slov žiaden poslanec EP nemá právo požadovať personálne výmeny vo vláde iného členského štátu.

„Všetci traja najvyšší ústavní činitelia na Slovensku sa zhodli na tom, že treba situáciu upokojiť. Weber namiesto toho eskaluje napätie a vytvára dojem bruselskej nadradenosti voči členským štátom,“ uvádzajú europoslanci vo svojom stanovisku.

Weber podľa poslancov eskaluje napätie a vytvára dojem bruselskej nadradenosti voči členským štátom. „Je prinajmenšom zvláštne, že pán Weber čušal ako voš pod chrastou, keď sme v EP prejednávali porušovanie ľudských práv a prijímanie ústavných zákonov v Poľsku, ktoré nie sú v súlade s legislatívou únie. Rovnako pán Weber mlčal a ani neprezentoval žiadne verejné výzvy, keď sme na pôde EP diskutovali o vážnych krokoch premiéra Viktora Orbána v Maďarsku, ktoré porušovali demokratické princípy,“ uviedli s tým, že už v stredu počas rokovania EP sa budú pýtať Webera, či jeho slová nie sú aj odplatou Ficovi za nesúhlas s povinnými kvótami na prerozdelenie utečencov do členských krajín EÚ a jeho častej kritiky politiky EÚ.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
112 debata chyba
Viac na túto tému: #Manfred Weber #vražda novinára Jána Kuciaka