Súd zakázal Ruskovi informovať

Exminister hospodárstva Pavol Rusko zostáva na slobode. Súd mu však zakázal informovať verejnosť o priebehu vyšetrovania v prípade údajnej objednávky vraždy jeho bývalej spoločníčky Sylvie Volzovej. Podľa zakladateľa súkromnej televízie to môže súvisieť s kauzou Gorila.

, 12.03.2018 10:19, aktualizované: 17:33
Bratislava, pojednávanie, Rusko, príprava, vražda Foto: ,
Pavol Rusko.
debata (4)

Okresný súd Bratislava II včera rozhodoval o návrhu prokurátora, ktorý žiadal pre expolitika rozšírenie dôvodov väzby. „Súd zamietol návrh krajskej prokuratúry o rozšírenie dôvodov väzby obvineného, pričom naďalej je daný dôvod útekovej väzby,“ informoval hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak. Ak by súd prokuratúre vyhovel, Rusko by putoval naspäť do väzby. „S návrhom prokurátora nesúhlasíme.

Dali sme aj vyjadrenia, aby ho zamietol, v čom nám súd vyhovel,“ reagoval Ruskov obhajca Marek Para s tým, že táto vec ešte nie je právoplatne rozhodnutá. „Musíme počkať na rozhodnutie krajského súdu, nakoľko prokurátor podal sťažnosť,“ doplnil Para.

Prokurátor sa domnieva, že Rusko môže svojimi mediálnymi vystúpeniami mariť vyšetrovanie a ovplyvňovať svedkov. „Náš návrh bol zamietnutý, avšak bolo rozhodnuté o rozšírení povinnosti, aby sa obvinený nevyjadroval o priebehu a výsledku vyšetrovacích úkonov v rámci prípravného konania. S týmto sme sa nestotožnili, a preto som podal sťažnosť,“ povedal dozorujúci prokurátor Michal Šúrek.

Pavol Rusko si myslí, že návrh na rozšírenie dôvodov väzby súvisí s kauzou spisu Gorila. Na konci minulého mesiaca bol exminister na výsluchu u vyšetrovateľa Gorily, tesne potom prišiel prokurátor s väzobným návrhom.

„Bolo to niekedy potom, ako som absolvoval výsluch ku Gorile. Môžem povedať, že som spokojný, ale budem rešpektovať rozhodnutie súdu, aj keď si myslím, že moje právo brániť sa je zaručené ústavou. Počkám na právoplatný rozsudok, a keď mi to umožní, k celej záležitosti sa vyjadrím,“ avizoval po včerajšom rozhodnutí súdu Rusko.

Pre podozrenia z tohto spisu bol v roku 2012 práve on prvým obvineným. Dôvodom podľa polície bola nevýhodná privatizácia bratislavského Paroplynového cyklu. Väčšinu akcií štátneho podniku v roku 2004 získala finančná skupina Penta. Škodu vtedy vypočítali na minimálne 42 miliónov eur. Vznesené obvinenie po ôsmich dňoch vyšetrovatelia zrušili a konštatovali, že za realizáciu privatizácie zodpovedal Fond národného majetku.

Prokurátor včera súvislosť s týmto spisom odmietol. „Bolo to navrhované s poukazom na správanie sa obvineného po úkonoch, a najmä po prebehnutých konfrontáciách, keď som usúdil, že takéto správanie sa by mohlo eventuálne mariť dokazovanie do budúcnosti,“ vysvetlil Šúrek.

Monitorovací náramok bude Rusko nosiť aj naďalej. Dostal ho vlani v novembri po prepustení asi z mesačnej väzby. Okrem toho musel odovzdať cestovný pas, je tiež povinný pravidelne navštevovať probačného úradníka.

Podľa vyšetrovateľa si mal expolitik v roku 1997 objednať vraždu svojej vtedajšej spoločníčky Sylvie Volzovej u bývalého šéfa banskobystrického podsvetia Mikuláša Černáka za 20 miliónov korún (viac ako 650-tisíc eur). Chcel tak údajne získať jej podiel v TV Markíza.

Černák sa v decembri 1997 dostal do väzenia, kde si odpykáva doživotie za násilné trestné činy a vraždy. K spolupáchateľstvu pri pokuse o vraždu Volzovej sa priznal po takmer dvadsiatich rokoch. Okrem Ruska a Černáka sú v tomto prípade obvinení bývalý šéf bratislavskej skupiny tzv. sýkorovcov Róbert Lališ a Černákov vtedajší spoločník Miloš Kaštan.

Na polícii už vypovedali Ruskova bývalá manželka Viera, Volzová, bývalá asistentka vtedajšieho premiéra Vladimíra Mečiara Anna Nagyová, Ján Kán, podnikateľ Marián Kočner, šéf Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik a ďalší.

Agentúrnu správu sme vymenili za autorský článok z denníka Pravda.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #súd #justícia #Pavol Rusko
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy