Možnosť ich zavedenia mali mať ambulantní lekári od mája tohto roka, parlamentní poslanci však v utorok odsúhlasili, že zaviesť si ich budú môcť až začiatkom roka 2019.
Drucker nepovažuje za šťastné riešenie, že účinnosť doplnkových ordinačných hodín sa musela urobiť nepriamou novelou cez návrh zákona o treťom pilieri, „no v parlamente nie je aktuálne otvorený žiaden zdravotnícky zákon a máj sa blíži“.
S prijateľnou úpravu doplnkových ordinačných hodín mali prísť koaliční poslanci z parlamentného zdravotníckeho výboru, z ich iniciatívy sa totiž od mája mali zavádzať. Snahy o ich zavedenie mal v minulosti aj Drucker, no po nevôli lekárov tento návrh stiahol. „Treba sa spýtať koaličných poslancov z výboru, prečo zatiaľ neprišli s prijateľným riešením,“ povedal v stredu Drucker novinárom s tým, že on im v tejto situácii navrhol posunúť termín účinnosti doplnkových ordinačných hodín. S premiérom o tom nehovoril.
Drucker tvrdí, že za ideou doplnkových ordinačných hodín si stále stojí a má návrh, ako ich zoptimalizovať, „hoci túto tému spolitizovala opozícia“. Aj to bol dôvod, prečo na prehodnotenie ich potreby vyzval tento rok premiér Robert Fico (Smer). Vtedy sa ozvali lekári aj pacienti, tvrdili, že zrušenie doplnkových ordinačných hodín by bolo na škodu.
Doplnkové ordinačné hodiny by mali byť pre všeobecných lekárov a špecialistov nepovinné. Pacient sa v rámci nich má objednať, za vyšetrenie si bude musieť zaplatiť, keďže nebude hradené z verejného zdravotného poistenia. Maximálna suma bude 30 eur. Predpísané lieky či ďalšie zdravotné výkony, ktoré lekár indikuje, budú aj v tomto čase hradené zdravotnou poisťovňou.