Poslanci Mosta podporia novú vládu, tvrdí Bugár. Simon sa hanbí za Maďarov vo vláde

Všetkých 14 poslancov koaličnej strany Most-Híd podpísalo podporu novej vláde, ktorú nepovedie premiér Robert Fico, vyhlásil na tlačovej konferencii predseda Béla Bugár.

15.03.2018 10:24 , aktualizované: 10:57
Béla Bugár Foto: ,
Predseda strany Most-Híd Béla Bugár na tlačovej konferencii.
debata (28)

„Strana Most-Híd vždy hľadala konštruktívne riešenia, ktoré upokoja situáciu v spoločnosti,“ okomentoval Bugár včerajšiu podmienečnú demisiu predsedu vlády Roberta Fica.

Bugár zdôraznil, že jeho strana zotrvaním v koalícii po rozhodnutí premiéra abdikovať koná plne v súlade s uznesením republikovej rady. „Ja som v pondelok (12.3.) po republikovej rade prečítal uznesenie, ale niektorí počúvali len prvé dve vety. Tretia veta hovorí, že predsedníctvo má mandát v prípade ďalšieho vývoja konať bez nutnosti zvolať republikovú radu. Táto veta teda hovorí, že ak nastane zmena vo vývoji, predsedníctvo môže rozhodnúť. A včera aj rozhodlo, keďže premiér ponúkol svoju demisiu,“ vysvetľoval Bugár.

Naznačil, že odchod Lucie Žitňanskej z kresla ministerky spravodlivosti bol súčasťou dohody.

„Prezident Andrej Kiska súhlasil s tým, že strana Smer nominuje nového premiéra,“ povedal Bugár.

Nepriamo kritizoval opozíciu. „Napätie v spoločnosti a ľudia v uliciach vyhovujú niekoľkým stranám, nevieme, ako sa situácia môže vyvíjať,“ upozornil Bugár.

Viacero predstaviteľov Mosta-Híd doteraz novinárom hovorilo, že možnosťou sú len predčasné voľby alebo povalenie vlády. Medzi nimi bol aj predseda poslaneckého klubu Gábor Gál.

Odíde Gašpar?

„My sme hovorili, že rekonštrukcia vlády neprichádza do úvahy, požiadavka bola, že musí odstúpiť aj premiér. Tiež som povedal, že toto je iná situácia, o ktorej bude rokovať naše predsedníctvo,“ poznamenal.

Na otázku, či si Bugár nemyslí, že Fico aj po abdikácii bude v skutočnosti riadiť kabinet naďalej, odpovedal protiotázkou. „Myslíte si, že nový premiér bude nesvojprávny?“ pýtal sa.

Či okrem abdikácie premiéra žiadal Most-Híd aj odstúpenie policajného prezidenta, Bugár priamo neodpovedal. „Vždy budeme hovoriť o tom, čo momentálne považujeme za dohodnuté,“ uistil.

Simon: Smer bude riadiť všetko cez figúrky

Nezaradený poslanec Zsolt Simon, ktorý po voľbách z Mosta-Híd odišiel, svojim bývalým spolustraníkom odkázal, že sa stávajú spoluzodpovednými za kauzy tejto vlády.

Nezaradený poslanec Zsolt Simon.
Zsolt Simon, eurovoľby Nezaradený poslanec Zsolt Simon.

„Smer sa nezmenil, len sa presunuli figúrky. Robert Fico a Robert Kaliňák budú naďalej riadiť všetko, ale po novom cez figúrky. Každý jeden z vás – členov strany Most-Híd, sa stávate spoluzodpovednými za kauzy tejto vlády, za stav našej krajiny,“ uviedol.

Na bývalých kolegov tiež apeluje, aby pozastavili svoje členstvo v strane. „Žiadna dotácia pre obec, žiadna výmena tabúľ nemôže zmariť nádej našich detí, aby mohli žiť v krajine, kde sa nebudeme musieť báť o ich životy. Kde nevládne korupcia a klientelizmus. Kde štát chráni svojich občanov a neexistujú ‚naši ľudia‘ a kde mafia nemá žiadnu šancu byť súčasťou vládneho systému. Kde štátne inštitúcie pomáhajú občanom a nie ich šikanujú. Kde objednávateľ vraždy a ani vrah nebehá po uliciach,“ dodal Simon s tým, že sa ako Maďar hanbí za to, čo Maďari vo vláde robia, a hlavne za to, že ešte stále sú jej súčasťou.

28 debata chyba
Viac na túto tému: #Most-Híd #vládna kríza 2018 #demisia slovenskej vlády