Pellegrini odovzdal prezidentovi podpisy za novú vládu, Fico ho označil za premiéra

Peter Pellegrini informoval prezidenta Kisku, že vláda je pripravená podať demisiu do jeho rúk a odovzdal mu vyhlásenie 79 poslancov, ktorí opätovne deklarovali podporu novovzniknutej vláde.

15.03.2018 13:30 , aktualizované: 13:57
pellegrini kiska Foto: ,
Peter Pellegrini (vľavo) odovzdal Andrejovi Kiskovi vyhlásenie 79 poslancov, ktorí opätovne deklarovali podporu novovzniknutej vláde.
debata (17)

Ak príde nová vláda do parlamentu, je ochotný jej prezident dať podporu.

„Robert Fico ma označil za nového predsedu vlády“ povedal Pellegrini, ktorý je jedným z podpredsedov strany Smer, s tým, že ponuku od Fica na kreslo premiéra prijal. V terajšej vláde zastáva Pellegrini funkciu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu a je poverený dočasným vedením ministerstva kultúry.

Odchod premiéra Fica nebol podmienený odchodom ministerky Žitňanskej. "Fico urobil abdikáciou veľké gesto a treba ho oceniť, povedal Pellegrini.

O menách nových ministrov je predčasné hovoriť, tvrdí Pellegrini. Rozdelenie ministerstiev ostane zachované.

Podľa Pellegriniho o 14. hodine zasadne vláda, ktorá odobrí vlastnú demisiu. Následne o 14.30 hod. by sa mal Pellegrini už aj s Ficom vrátiť ku Kiskovi. Prezident prijme abdikáciu Roberta Fica a do čela vlády vymenuje Pellegriniho. „Je to nesmierne náročné a priznám sa, že som dve noci poriadne nespal. Na druhej strane takúto ponuku som prijal a prijmem, ak má poverí pokusom zostaviť novú vládu prezident SR,“ uistil Pellegrini.

Podľa jeho slov rozdelenie ministerstiev medzi Smerom-SD, SNS a Mostom-Híd by v novom kabinete malo zostať zachované tak, ako je to v aktuálnej koaličnej zmluve. V kabinete však dôjde k personálnym zmenám, tie ale Pellegrini zatiaľ nekonkretizoval. „Všetko uvidíme v nasledujúcich hodinách,“ uistil.

Pellegrini priznal, že v Smere-SD nebol jediný v hre o post nového premiéra. „Pre mňa je to obrovská česť, ale aj obrovský záväzok, že nakoniec tú ponuku dali mne,“ poznamenal.

Na otázku, či bude vymenený aj policajný prezident Tibor Gašpar, Pellegrini odvetil, že je potrebné si počkať na nového ministra vnútra a jeho návrhy. „Počkajme si, či sa dnes udeje to, čo sa udiať má a ak áno, nastane proces rekonštrukcie vlády. Ak poverenie na jej zostavenie dostanem, tak je naším záujmom, aby zmeny vo vláde nastali v priebehu dní, nie týždňov či mesiacov,“ dodal.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #vládna kríza 2018 #demisia slovenskej vlády