Kiska poverí Pellegriniho zostavením vlády po tom, ako dostane Ficovu demisiu

Prezident Andrej Kiska po stretnutí s Petrom Pellegrinim, ktorý mu odovzdal 79 podpisov garantujúcich podporu novej vláde, povedal, že ho poverí zostavením tejto vlády, ak mu Fico doručí svoju demisiu.

15.03.2018 13:50 , aktualizované: 14:14
kiska Foto: ,
Prezident SR Andrej Kiska oznamuje, že poverí zostavením novej vlády Petra Pellegriniho po doručení demisie premiéra Roberta Fica.
debata (74)

Prezident zároveň poukázal na to, že Ústava SR podmieňuje demisiu premiéra jedinou požiadavkou, a tým je doručenie demisie. „Privítal by som, aby pri tak vážnom ústavnom úkone všetci konali iba na základe ústavy. Zavolal som si preto dnes napoludnie lídrov koaličných strán, aby som im to pripomenul,“ povedal na margo podmienok, ktoré si pred podaním demisie kladie Robert Fico (Smer-SD).

Kiska uznal, že v súčasnosti neexistuje v NR SR väčšina 90 poslancov, ktorá by rozhodla o skrátení volebného obdobia a vyhlásení predčasných volieb. A neexistuje ani iná jednoduchá väčšina potrebná na vládnutie. „Včera večer som prijal lídrov koaličných strán. Informovali ma, že vláda Roberta Fica je pripravená podať demisiu. Zároveň vyjadrili vôľu pokračovať naďalej ako koaliční partneri. Informovali ma, že majú podporu parlamentnej väčšiny k zostaveniu novej vlády pod vedením Petra Pellegriniho,“ rekapituloval prezident.

Zároveň konštatoval, že po dvoch týždňoch medzinárodnej hanby, masových protestov a popierania politickej zodpovednosti sme opäť na začiatku. „Rozumiem tomu, že atmosféra za tieto dva týždne sa tak vyhrotila, že ani demisia ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a Roberta Fica nemusí byť pre verejnosť dostatočným signálom, aby ukončili protesty,“ dodal.

© Autorské práva vyhradené

74 debata chyba
Viac na túto tému: #Andrej Kiska #Peter Pellegrini #vládna kríza 2018 #demisia slovenskej vlády