Fico podal demisiu, Pellegrini má poverenie zostaviť novú vládu

Robert Fico (Smer) skončil vo funkcii predsedu vlády SR. Svoju demisiu podal vo štvrtok do rúk prezidenta Andreja Kisku. Abdikáciu podala aj jeho vláda, ministri však budú vykonávať funkciu až do menovania nového kabinetu. Poverenie na jeho zostavenie si z rúk Kisku prevzal vicepremiér pre investície Peter Pellegrini (Smer). Ten už hlave štátu doniesol 79 podpisov poslancov, ktorí nový kabinet podporia.

15.03.2018 15:21 , aktualizované: 15:40
Kiska, Pellegrini Foto: ,
Prezident Andrej Kiska poveruje Petra Pellegriniho zostavením novej vlády.
debata (33)

Bývalý premiér Robert Fico chce byť ako predseda Smeru aktívny v politickom živote. Prezidenta SR Andreja Kisku, opozíciu i verejnosť uistil, že nikam neodchádza.

Kiskovi poďakoval za spoluprácu a budúcemu predsedovi vlády SR Petrovi Pellegrinimu (Smer) zablahoželal s tým, že mu bude držať chrbát. Fico zdôraznil, že jeho demisia bola suverénna.

Stále je presvedčený, že predčasné voľby by neboli dobrým riešením. „Pretože by to pre krajinu bolo nestabilné, predstavte si tých pánov a dámy z opozície, ktorých nebudem osobne menovať, ako by vládli,“ povedal Fico s tým, že by to bolo pre Slovensko nedobrým riešením.

Ako bývalý premiér chce Pellegrinimu držať chrbát a tlačiť na priority Smeru. Ako šéf najsilnejšej politickej strany na Slovensku naďalej plánuje garantovať jasnú proeurópsku orientáciu štátu.

„Urobíme všetko v koaličnej rade, ktorá sa stretne v krátkom čase, aby nový premiér mohol pánovi prezidentovi priniesť nejaký návrh, ktorý bude riešiť, kto každý by mohol byť v novej vláde,“ uviedol Fico. Šéf Smeru sa spolieha na Pellegriniho profesionalitu, označil ho za osobného priateľa. „Budeme mu všetci pomáhať,“ uistil.

Fico uznal, že s Kiskom mali v mnohých oblastiach rôzne názory, no v téme zahraničnej politiky sa zhodli. „A ja budem stále politicky aktívny, možno sa čoskoro uvidíme na nejakej tlačovej konferencii,“ odkázal novinárom.

Politická kríza

Fico sa rozhodol abdikovať po dvojtýždňovej vládnej kríze, ktorú vyvolala vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Najskôr odstúpil z funkcie ministra kultúry Marek Maďarič (Smer), neskôr abdikáciu ohlásil aj minister vnútra Robert Kaliňák (Smer).

Republiková rada koaličnej strany Most-Híd však v pondelok (12.3.) prijala uznesenie, že buď sa s partnermi dohodnú na predčasných voľbách, alebo odídu z koalície. Zároveň tam bola aj veta, ktorá dala predsedníctvu mandát konať, ak sa situácia vyvinie inak. Po rozhodnutí Fica abdikovať sa tak bugárovci rozhodli v koalícii zostať.

Fico svoj odchod podmienil troma požiadavkami: aby bol nový premiér nominovaný Smerom, aby prezident rešpektoval výsledky parlamentných volieb z roku 2016 a aby rešpektoval súčasnú koaličnú zmluvu. Svojimi podpismi už vyjadrili budúcej vláde podporu všetci poslanci Mosta-Híd, Smeru aj SNS. Fico bude naďalej pôsobiť ako predseda Smeru.

33 debata chyba
Viac na túto tému: #vládna kríza 2018 #demisia slovenskej vlády