SNS chce pokračovanie jej ministrov v novej vláde, Pellegrini s tým súhlasí

Slovenská národná strana (SNS) je v poslaneckom klube jednotná, svojich troch nominantov vo vláde – ministerky pôdohospodárstva a školstva Gabrielu Matečnú a Martinu Lubyovú a ministra obrany Petra Gajdoša nemení. Povedal to predseda SNS Andrej Danko na dnešnej tlačovej besede po rokovaní s Petrom Pellegrinim (Smer-SD), ktorý je poverený zostavením novej vlády SR.

19.03.2018 10:09 , aktualizované: 10:50
stretnutie, Danko, Pellegrini, rokovanie, vlada, Foto: ,
SNS nevymení svojich ministrov, uviedol líder národniarov Andrej Danko.
debata (2)

Po stretnutí v centrále strany Danko vyhlásil, že je hrdý na všetkých ministrov za SNS Gabrielu Matečnú, Martinu Lubyovú i na Petra Gajdoša. Pellegriniho na schôdzke uistil, že má pri zostavovaní vlády podporu SNS. „Ak bude zachované programové vyhlásenie doterajšej vlády, na ktorom sme sa dohodli po parlamentných voľbách, SNS nebude mať problém svoj program napĺňať,“ uviedol. Budúceho premiéra Danko tiež poprosil, aby dbal na dobré vzťahy ministrov a dodržiavanie kompetenčnej zodpovednosti.

Pellegrini by vnímal „minimálne divne“, ak by mu Kiska odobral poverenie

„Všetkých troch ministrov poznám, potvrdzujem, že tak, ako ja osobne, ani strana Smer-SD, a predpokladám, že ani strana Most-Híd nemá žiadne výhrady voči personálnemu návrhu SNS,“ reagoval Pellegrini. Vyhlásil, že dnes nie je čas, aby sa nová vláda zaoberala sama sebou a uzurpovala po svojom vzniku obligatórnych 100 dní. „Od prvého dňa jej vzniku budú pracovať ministri na plné obrátky,“ prisľúbil s tým, že nie je dôvod, aby sa nová vláda venovala dlhšie príprave svojho programového vyhlásenia. Ak prezident vymenuje novú vládu, Pellegrini požiada Danka, aby čo najskôr zvolal schôdzu, na ktorej sa bude uchádzať o dôveru parlamentu.

„Je to pre Slovensko veľmi dôležité a mali by sme hovoriť o hodinách a dňoch, nie o týždňoch a mesiacoch,“ uviedol Pellegrini s tým, že „krajina musí ísť ďalej“ a ministerstvá musia pokračovať v plnení svojich úloh. Dezignovaný premiér verí, že po rokovaní predsedníctiev všetkých troch koaličných strán bude môcť ešte v pondelok predstaviť prezidentovi nový kabinet.

Na margo medializovanej úvahy, že by mu Kiska odobral poverenie na zostavenie vlády, Pellegrini uviedol, že by to „vnímal minimálne divne“, nakoľko priniesol hlave štátu podpisy 79 poslancov, ktorí vyjadrili podporu novovznikajúcej vláde. Chce priniesť také mená nových ministrov, ktorí nebudú polarizovať spoločnosť a prezident nebude mať pochybnosti pri ich vymenovaní. Pevne preto verí, že Kiska vládu vymenuje a umožní je legitímnym spôsobom uchádzať sa o dôveru parlamentu. „Iný postoj by bol veľmi zvláštny, určite by neprispel k upokojeniu situácie a bolo by to mimo ústavných zvyklostí, aké poznáme od vzniku Slovenskej republiky,“ doplnil.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Andrej Danko #vládna kríza 2018 #Pellegriniho vláda