Sviečková manifestácia sa stala súčasťou národných dejín Slovenska, vyhlásil Andrej Danko

Sviečková manifestácia v Bratislave v roku 1988 bola udalosťou, ktorá sa stala súčasťou národných dejín Slovenska. Pri príležitosti 30. výročia Sviečkovej manifestácie to dnes povedal predseda Národnej rady SR Andrej Danko.

25.03.2018 10:21
debata (22)

„Bol v nej zakódovaný silný nádych demokracie, slobody, razenia si cesty k novej spoločnosti, s dodržiavaním a rešpektovaním občianskych práv a akceptovaním náboženskej slobody," vyhlásil Danko.

Cesta, na ktorú sa Slovensko vtedy dalo, vyústila podľa neho do vzniku samostatnej Slovenskej republiky, ktorá je dnes členom Európskej únie. Danko verí, že rozvoj Slovenska bude úspešne pokračovať a o jeho budúcnosti nebudú rozhodovať ľudia s extrémistickou orientáciou, či pochybnou minulosťou.

„Rešpektujem vôľu aj záujmy ľudí, rovnako občiansku angažovanosť, ktorú však treba pretransformovať do konkrétneho politického subjektu. Silné emócie nemôžu byť hlavnou hnacou silou našich rozhodnutí. A už vonkoncom nás nemôže denne bičovať hystéria, útoky rôzneho druhu a vyhrážky. Je to platformou len pre nárast extrémizmu,“ zdôraznil.

Slovensko si 25. marca pripomenulo tridsiate výročie Sviečkovej manifestácie, jedného z najvýznamnejších verejných prejavov odporu voči komunistickému režimu v bývalom Československu. Pokojné zhromaždenie veriacich za občianske a náboženské slobody sa skončilo tvrdým policajným zásahom.

Manifestáciu za náboženské slobody a ľudské práva zorganizovali ľudia z prenasledovaných katolíckych spoločenstiev. Požadovali vymenovanie katolíckych biskupov pre neobsadené slovenské diecézy, úplnú náboženskú slobodu a tiež dodržiavanie ľudských práv. Tým pôvodne náboženské podujatie získalo širší občiansky rozmer.

22 debata chyba
Viac na túto tému: #Andrej Danko #Sviečková manifestácia