Drucker: Policajného prezidenta by mala odporúčať odborná komisia

25.03.2018 11:33

Robert Kaliňák na mňa vo veci Tibora Gašpara nevyvíjal tlak, uviedol minister vnútra Tomáš Drucker v relácii V politike na TA3. Minister povedal, že o policajnom prezidentovi Tiborovi Gašparovi sa s Kaliňákom rozprával.

Zároveň uviedol, že Robert Kaliňák vie, akým tvrdým spôsobom Drucker reaguje, keď na neho vyvíjajú tlak a preto sa o to podľa slov Druckera Kaliňák nepokúsil. Potvrdil, že s rezortom vnútra sa oboznamuje a že s bývalým ministrom debatovali aj o iných záležitostiach ministerstva.

Výber nového policajného prezidenta by sa mal podľa Druckera uskutočňovať prostredníctvom odbornej komisie so zastúpením z polície, odborov, či prokuratúry. Zároveň budú zo zákona určené kvalifikačné predpoklady. Komisia následne odporučí návrh, ktorý pôjde do vypočutia do výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť.

„Ak vytvoríme policajného prezidenta, ktorého nebude možné odvolať, môže sa stať, že sa policajná zložka odtrhne od civilnej,“ povedal minister vnútra s tým, že treba debatovať o podmienkach ukončenia moci prezidenta policajného zboru. Tento bod chce predebatovať s ministrom spravodlivosti.

Pre Druckera je spôsob voľby prezidenta policajného zboru a policajná inšpekcia prioritou. „Spoločenská objednávka odvolať policajného prezidenta je veľká, o tejto požiadavke sme hovorili aj s prezidentom,“ povedal minister vnútra s tým, že zatiaľ nemôže odvolať policajného prezidenta, pretože nevie, koho by na jeho post dosadil.

„Nechcem bagatelizovať kritiku voči policajnému prezidentovi. Ja viem, že je potrebné vymenovať nového prezidenta,“ uviedol a dodal, že treba hľadať spôsoby, ako eliminovať prípadné nezákonné zasahovanie do vyšetrovania dvojnásobnej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. „Ak zistíme nespravodlivosť, musíme ju veľmi rýchlo potrestať. Aj mňa ako občana vyrušuje, keď čítam o rôznych podozreniach, no nemôžem spôsobiť väčšie škody, ako tie, ktoré momentálne vnímame.“

Uviedol, že Jozefa Ráža mladšieho, neúspešného kandidáta na ministra vnútra, s ktorého nomináciou nebol spokojný prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, si veľmi váži. Ráž podľa neho síce navonok nepôsobí ako uhladený človek, no je nesmierne pracovitý a intelektuálne dobre vybavený. Napriek tomu Drucker avizoval, že „s výnimkou dvoch-troch“ ľudí nebude presúvať ľudí z ministerstva zdravotníctva, ktorému predtým šéfoval, do rezortu vnútra.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Tomáš Drucker #Tibor Gašpar #policajný prezident
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
64,99
Flower box červená kocka "L" červené ruže

Flower box červená kocka "L" červené ruže

44,99
Kytica Zimona 25

Kytica Zimona 25

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk