Andrej Kiska udelil bývalému nemeckému prezidentovi štátne vyznamenanie

Slovenský prezident Andrej Kiska v pondelok udelil bývalému nemeckému prezidentovi Joachimovi Gauckovi štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža I. triedy za mimoriadne zásluhy o všestranný rozvoj vzťahov medzi Spolkovou republikou Nemecko a Slovenskou republikou.

26.03.2018 12:27
SR Kiska Nemecko Gauck vyznamenanie Foto: ,
Prezident SR Andrej Kiska (vpravo) odovzdal štátne vyznamenanie Rádu Bieleho Dvojkríža I. triedy za mimoriadne zásluhy a všestranný rozvoj vzťahov medzi Nemeckou spolkovou republikou a Slovenskou republikou bývalému prezidentovi Spolkovej republiky Nemecko Joachimovi Gauckovi (vľavo). V Bratislave 26. marca 2018.
debata (7)

Gauck pricestoval na návštevu Slovenska už v nedeľu (25.3.) pri príležitosti osláv 30. výročia Sviečkovej manifestácie. Spoločne s Kiskom položil vence k Pamätníku sviečkovej manifestácie a vystúpil s príhovorom.

Kiska sa spoločne s bývalým nemeckým prezidentom zúčastnil v nedeľu v Bratislave aj na konferencii Ako zaobchádzame s našou slobodou. Gauck sa tu vyjadril, že Sviečková manifestácia dodala v tom čase Nemcom odvahu, aby prekonali obavy a strach.

„Spomínam si pri takýchto príležitostiach, aká bol túžba po slobode a demokracii. Koľko síl treba na prekonanie strachu, aby sme povstali proti komunizmu. Tí, ktorí tam vtedy boli, si spomínajú na ten pocit hrdosti z víťazstva. Na druhej strane si treba pripomenúť, aký silný môže byť strach v spoločnosti,“ uviedol.

Gauck pripomenul, že sloboda, po ktorej ľudia túžili, nebolo len oslobodenie sa od neslobody. Bolo a je potrebné prevziať určitý stupeň zodpovednosti. V prípade masových zhromaždení na Slovensku skonštatoval, že obdivuje Slovákov za silu, ktorá v nich tkvie.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #Andrej Kiska #Joachim Gauck #štátne vyznamenanie