Fico: Pozvanie slovenského veľvyslanca z Moskvy na konzultácie je správny krok

Rozhodnutie pozvať slovenského veľvyslanca z Moskvy domov na konzultácie je správny krok. Povedal to predseda Smeru a bývalý premiér Robert Fico vo videu, ktoré zverejnil na sociálnej sieti. Reagoval na rozhodnutie povolať veľvyslanca pre kauzu otráveného bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry.

28.03.2018 16:55
debata (39)

„Som veľmi rád a prijal som toto rozhodnutie slovenskej diplomacie s potešením, že sme prejavili ako krajina nielen suverénny, ale aj zdržanlivý postoj,“ uviedol. Dúfa, že naďalej budeme správnymi krokmi ukazovať vlastnú suverenitu.

Zdôraznil, že Slovensko je v zahraničí považované za dôveryhodného partnera, ktorý si plní svoje medzinárodné záväzky. Medzi tie však podľa Fica nepatrí „za každú cenu a bez dôkazov vytvárať z Ruskej federácie svetového nepriateľa číslo jedna“.

Slovensku podľa expremiéra musí záležať na dobrých vzťahoch s Ruskom a mohlo by zohrať aktívnejšiu úlohu pri prepájaní Európy a Ruska. „Pretože Európa potrebuje Rusko a Rusko potrebuje Európu,“ poznamenal.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nom. Smeru) v stredu informoval, že Slovensko povolá z Moskvy veľvyslanca pre kauzu otráveného bývalého ruského agenta v Spojenom kráľovstve. Podľa neho ide o vážny diplomatický akt. Poukázal, že za 25 rokov sme ešte nikdy nepovolali nášho veľvyslanca v Moskve na konzultácie domov.

Doteraz sa 19 krajín Európskej únie (EÚ) rozhodlo vypovedať ruských diplomatov alebo deklarovalo, že to urobí, deväť krajín EÚ zatiaľ takýto krok neurobilo, respektíve oznámili, že takýto krok robiť nebudú.

39 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #vyhostenie ruských diplomatov