Zaočkovanosť detí postupne klesá

Celoslovenské výsledky zaočkovanosti v rámci pravidelného povinného očkovania detí prekročili hranicu 95 percent s výnimkou základného očkovania proti osýpkam, ružienke a mumpsu (MMR) - ročník narodenia 2015, kde celoslovenská zaočkovanosť dosiahla 94,8 percenta. Vyplýva to z kontroly zaočkovanosti detskej populácie k vlaňajšiemu 31. augustu.

01.04.2018 07:00
dieťa, injekcia, očkovanie Foto:
Ilustračné foto.
debata (74)

Povinné očkovanie plne hradia zdravotné poisťovne a vykonáva sa v záujme zdravia dieťaťa v rámci špecifickej preventívnej starostlivosti. „V minulosti bola na Slovensku úroveň zaočkovanosti detskej populácie na úrovni 98 až 99 percent,“ pripomenul hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Postupný pokles zaočkovanosti detskej populácie sa v SR pozoruje približne od roku 2010. V súčasnosti sa v Slovenskej republike detská populácia povinne očkuje proti desiatim závažným infekciám: záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, detskej obrne, vírusovej hepatitíde B, invazívnym hemofilovým nákazám, pneumokokovým invazívnym ochoreniam, osýpkam, mumpsu a ružienke.

V krajinách, kde je očkovanie dobrovoľné alebo zaočkovanosť nedosahuje požadovanú úroveň, sa vo väčšej miere vyskytujú epidémie infekčných ochorení. Ide najmä o nedávne epidémie osýpok alebo mumpsu, ktoré sa opakovane vyskytujú napríklad v Nemecku, Taliansku, Holandsku, Belgicku, vo Veľkej Británii a v Rumunsku. V krajinách Európy, kde je zavedené povinné očkovanie, sa epidémie infekčných ochorení v takej miere nevyskytujú.

© Autorské práva vyhradené

74 debata chyba
Viac na túto tému: #zaočkovanosť detí