Strana Spolu žiada rekonštrukciu štátu, predkladá 66 opatrení

Obmedzenie ekonomického podhubia oligarchie, zmena vzťahu občana a štátu a posilnenie občianskej spoločnosti, demokratizácia politického systému a posilnenie riadiaceho, imunitného a kontrolného systému štátu. To sú ciele programu mimoparlamentnej strany Spolu pod názvom "Rekonštrukcia štátu: Ako obnoviť slušné a spravodlivé Slovensko", ktorý vedenie strany predkladá na verejnú diskusiu.

03.04.2018 12:33
beblavý, spolu Foto: ,
Líder hnutia SPOLU - občianska demokracia Miroslav Beblavý.
debata (52)

Po zapracovaní pripomienok verejnosti a odborníkov začnú poslanci Spolu predkladať jednotlivé návrhy zákonov do parlamentu. Podľa lídra strany a nezaradeného poslanca NR SR Miroslava Beblavého Robert Fico (Smer) nevytvoril skorumpovaných sudcov ani oligarchov, ani prakticky nič z toho, čo nás sužuje.

„On systém len zastrešoval a urobil z neho nerozbitný uzavretý kruh. Ficov systém Fica prežije, ak aktívne nepristúpime k jeho nahradeniu niečím novým. Rekonštrukcia štátu sa preto stáva prvým a najdôležitejším programom Spolu,“ povedal na tlačovej konferencii Beblavý.

Plán Spolu sa podľa jeho slov nezameriava len na reformu justície, polície či prokuratúry, ale ide oveľa ďalej. „Predstavuje ucelené ekonomické, inštitucionálne a politické zmeny, ktoré treba vykonať na odstránenie systému Smeru a vybudovanie odolných inštitúcií. Predkladáme na verejnú diskusiu pracovný návrh, ako by mal program Rekonštrukcie štátu vyzerať. Naším cieľom je vybudovať verejnú podporu a získať silu rekonštrukciu uskutočniť,“ ozrejmil Beblavý.

Tento plán sa teda sústreďuje na štyri oblasti: obmedzenie ekonomického podhubia oligarchie, zmenu vzťahu občana a štátu a posilnenie občianskej spoločnosti, demokratizáciu politického systému a odstránenie bariéry medzi občanmi a politikou a napokon na posilnenie riadiaceho, imunitného a kontrolného systému štátu.

Dohromady ide o 66 opatrení, ktoré poslanci a experti Spolu premenia na zákony a predložia ich do parlamentu. Prvú časť na ochranu médií a podporu investigatívnej žurnalistiky obsahujúcu päť opatrení už strana predložila a budú prerokované na najbližšej schôdzi.

Verejnosť môže návrh programu pripomienkovať na straníckej internetovej stránke. Predstavitelia Spolu zároveň požiadajú listom o pripomienky niekoľko stoviek osobností a uskutočnia sa aj stretnutia s občanmi.

52 debata chyba
Viac na túto tému: #Miroslav Beblavý #Jozef Mihál #spolu