Kiska nepôjde na súd, stretne sa so Zemanom

Súdny proces medzi prezidentom Slovenskej republiky Andrejom Kiskom a zubárom z Popradu Jánom Francom, ktorý sa mal konať v Poprade v piatok tento týždeň, sa odročuje.

03.04.2018 16:39
kiska Foto: ,
Prezident SR Andrej Kiska.
debata (266)

Predmetom sporu sú lukratívne pozemky vo Veľkom Slavkove pod Tatrami, ktoré drží Kiska. Franc ako pôvodný vlastník však tvrdí, že o pozemky prišiel podvodom. Prezident na súd nepríde, pretože sa v rovnaký deň, tiež v Poprade, stretne s prezidentom Českej republiky Milošom Zemanom. Nový termín pojednávania zatiaľ stanovený nebol.

Odročenie termínu civilného pojednávania, ktorého stanovenie tiež nebolo bez prekážok, potvrdila aj hovorkyňa krajského súdu v Prešove a okresných súdov v jeho pôsobnosti Ivana Petrufová. O preloženie termínu požiadal prezident Kiska.

„Sudca Okresného súdu Poprad vyhovel v uvedenej veci žiadosti žalovaného a zrušil termín verejného pojednávania stanovený na šiesty apríl. Nový termín k dnešnému dňu stanovený nebol,“ ozrejmila Petrufová.

Kočiarom okolo Štrbského

Pôvodný termín pojednávania na 6. apríla o desiatej hodine bol určený v priebehu marca. Termín návštevy staronového českého prezidenta na Slovensku bol zase stanovený po tom, čo 8. marca prebehla Zemanova inaugurácia po úspešných januárových voľbách, v ktorých porazil Jiřího Drahoša.

Miloš Zeman odlieta na Slovensko, konkrétne do Popradu, aj s manželkou Ivanou už v stredu popoludní. Vo štvrtok predpoludním prezidentský manželský pár čaká v Grandhoteli Kempinski na Štrbskom plese oficiálny uvítací ceremoniál s vojenskými poctami a po ňom sa prezidenti republík stretnú súkromne a neskôr aj v spoločnosti médií. Po obede hlavy štátov čaká cesta kočiarom okolo Štrbského plesa a večer sa český prezident stretne aj s novým slovenským predsedom vlády Petrom Pellegrinim. V piatok na pravé poludnie potom odletí český manželský pár nazad do Prahy.

Nutná prítomnosť

Hlava slovenského štátu a zubár Ján Franc sa pritom už raz na súde stretli, nešlo však o verejné pojednávanie, ale len o predbežné prejednanie sporu a pokus o zmier. Keďže Kiska vtedy so zmierom nesúhlasil, bol určený predbežný termín verejného pojednávania na marec tohto roku. Vtedy sa však uskutočniť nemohol. Dôvodom bola nutnosť doplnenia žaloby zo strany právnej zástupkyne Jána Franca a jej práceneschopnosť. Na súde je navyše prítomnosť oboch strán nutná.

„Vzhľadom na predmet žaloby a procesnú obranu považuje súd v prípade nariadenia pojednávania osobnú účasť sporových strán na pojednávaní za nevyhnutnú,“ vysvetlila hovorkyňa súdov Petrufová.

Zvláštne okolnosti

Kiska kúpil pozemok s rozlohou 1,2 hektára vo Veľkom Slavkove pred šestnástimi rokmi. Parcelu vlastnila pôvodne dlhé roky rodina zubára Jána Franca a napokon samotný Franc, ktorý pozemok prenajímal s úmyslom, že by ho niekedy v budúcnosti predal. V roku 1999 bola parcela na katastri po rýchlom vydržaní prepísaná na firmu Agras bez toho, aby o tom Franc vedel. Celý prevod prebehol za zvláštnych okolností. O pár dní neskôr bol pozemok prepísaný opäť, tentoraz sa stal vlastníkom istý obyvateľ Lučivnej, ktorý mohol byť aj bielym koňom. Už o ďalších šesť dní od neho pozemok kúpil Andrej Kiska. Franc pozemok prenajímal a roky zaň poberal nájom. To, že nie je vlastníkom, zistil až v roku 2016.

Orgány činné v trestnom konaní začali kauzu reálne vyšetrovať až vlani na jeseň po jej medializácii a v novembri 2017 začalo Okresné riaditeľstvo polície v Poprade trestné stíhanie vo veci podvodu. Neskôr prípad prevzala Národná kriminálna agentúra, ktorá ho prešetruje rovnako ako daňové prehrešky Kiskovej firmy KTAG, ako aj kauzu financovania prezidentskej kampane Kisku cez rovnakú firmu KTAG.

266 debata chyba
Viac na túto tému: #Andrej Kiska #KTAG #kauza Veľký Slavkov