Český dom bude v úplnom centre Bratislavy, existuje už reálny projekt

Pre zriadenie Českého domu v Bratislave je už vybraný konkrétny objekt v úplnom centre Bratislavy. Uviedol to Vladimír Skalský, predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí (SZSZ), ktoré prostredníctvom svojej sesterskej organizácie - Slovensko-českého klubu v SR zamýšľaný projekt koordinuje.

05.04.2018 17:10
Zeman, Kiska, Foto: ,
Prezident Miloš Zeman na návšteve Slovenska.
debata (1)

„S projektom sa už oboznámili i prezident ČR Miloš Zeman, rovnako tak na českom a podľa mojich informácií i na slovenskom ministerstve zahraničných vecí,“ uviedol Skalský. Prezradil, že Český dom v Bratislave má byť súčasťou väčšieho objektu v úplnom centre slovenskej metropoly, zriadenie kultúrno-spoločenskej inštitúcie si taktiež bude vyžadovať i rozsiahlu rekonštrukciu objektu.

Vo finálnej podobe má isť o väčší priestor ako poskytuje Slovenský dom v Prahe na Soukenickej ulici v blízkosti známej Prašnej brány a Námestia Republiky. Aj z tohto dôvodu by mala byť podpora českej strany na realizáciu inštitúcie vyššia ako slovenský príspevok, ktorý by mal byť porovnateľný s príspevkom českej strany pri kreovaní Slovenského domu v Prahe (približne 9,6 milióna českých korún)," uviedol Skalský.

Časový harmonogram realizácie si odhadnúť netrúfol. Verí však, že práce sa začnú už v tomto roku. Bolo by to veľmi symbolické, ak by sa aspoň základný kameň položil v tomto, na dôležité výročia česko-slovenskej histórie bohatom roku, uviedol. Slovo budú mať podľa neho i pamiatkari. Verí však, že otvorený by Český dom v Bratislave mohol byť na konci roku 2019.

Skalský ocenil úsilie, ktoré projektu venuje český prezident Miloš Zeman. Ten o Českom dome v Bratislave hovoril i po dnešnom rokovaní so slovenským náprotivkom Andrejom Kiskom vo Vysokých Tatrách, v rámci svojej oficiálnej návštevy Slovenska. Absenciu tejto inštitúcie označil za posledný česko-slovenský problém a deklaroval, že jeho riešeniu bude venovať v prípade potreby celých päť rokov svojho funkčného obdobia.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #Česko #Slovensko #Miloš Zeman #Andrej Kiska #Český dom