Pellegrini chce, aby ľudia v jeho blízkosti išli na bezpečnostnú previerku

Predseda vlády Peter Pellegrini (Smer) chce, aby ľudia, s ktorými spolupracuje na Úrade vlády, išli na bezpečnostnú previerku.

07.04.2018 12:59 , aktualizované: 14:08
Pellegrini Foto: ,
Predseda vlády SR Peter Pellegrini.
debata (71)

Pozrie sa tiež na to, či a ako bol jeho predchodca Robert Fico (Smer) informovaný o tom, že v jeho blízkosti pracujú osoby s možnými väzbami na taliansku mafiu. A tiež, či tieto osoby naozaj predstavovali bezpečnostné riziko. Povedal to v diskusii RTVS Sobotné dialógy.

„Využijem svoje možnosti vyžiadať si správy od príslušných služieb, či Úrad vlády, alebo sám bývalý premiér boli informovaní o tom, že by sa v jeho kancelárii mohli nachádzať ľudia, ktorí by mohli mať v minulosti nejaké styky s ľuďmi, ktorých talianske orgány podozrievajú z organizovaného zločinu,“ povedal Pellegrini.

Prepojenie na osoby s väzbami na taliansku mafiu mala v minulosti Mária Trošková, ktorá pôsobila na Úrade vlády ako hlavná štátna radkyňa, aj Viliam Jasaň, dnes už bývalý šéf krízového manažmentu a bezpečnosti štátu na Úrade vlády. Upozornil na to zavraždený novinár Ján Kuciak v článku, ktorý nestihol dokončiť.

Pellegrini vyhlásil, že ak by on sám dostal informáciu zo spravodajských služieb, že má vo svojej blízkosti „závadovú osobu“, táto by na Úrade vlády skončila. Premiér tiež informoval, že požiada o preverenie osôb, ktoré pracujú v jeho blízkosti. „Požiadal som riaditeľa mojej kancelárie aj ľudí, ktorí v nej pracujú, aby každý absolvoval previerku v príslušnej úrovni podľa toho, s akými informáciami sa bude do budúcna oboznamovať,“ povedal predseda vlády.

Premiér: Fico mi neprikzuje, čo mám robiť

Pellegrini sa nemieni uchádzať o post predsedu strany a nahradiť na ňom Roberta Fica (Smer). Je spokojný s tým, že sú pozície predsedu vlády a strany oddelené. Hovoril o tom v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy Pellegrini.

„Momentálne je lepšie, keď má strana silného predsedu a ja ako premiér sa môžem venovať exekutíve. Mne momentálne táto situácia vyhovuje, lebo mi to dáva viac času venovať sa výkonu, a som rád, že straníckym záležitostiam sa bude venovať predseda strany a generálny manažér,“ povedal Pellegrini.

Premiér sa neobáva toho, žeby mu Koaličná rada alebo predseda Smeru Fico prikazoval, čo má robiť. „Neočakávam, že to bude tak, že Koaličná rada sa rozhodla a ty premiér a vláda to splníte,“ uviedol. Na Koaličnej rade zastupuje Smer-SD jeho predseda Robert Fico. Zúčastňovať sa na rokovaniach mieni aj premiér. V súvislosti s ľuďmi, s ktorými spolupracuje, uviedol, že sú rozumní a vedia robiť kompromisy.

71 debata chyba
Viac na túto tému: #Smer #vláda SR #Úrad vlády SR #Peter Pellegrini #bezpečnostná previerka