Univerzita Komenského sa dostala medzi 400 najlepších univerzít sveta

UK v rebríčku Round University Ranking (RUR) obsadila 391. miesto, oproti vlaňajšku si polepšila o 42 miest. Vtedy bola na 433. pozícii.

09.04.2018 16:40
univerzita komenského, školstvo Foto: ,
Univerzita Komenského v Bratislave
debata (3)

Rebríček, ktorý disponuje dátami od roku 2010, hodnotí 20 indikátorov v štyroch základných oblastiach, a to vzdelávanie, výskum, medzinárodná diverzita a finančná udržateľnosť. Za doterajších deväť rokov ranking hodnotil viac než 1000 najlepších svetových univerzít z 84 krajín sveta.

UK sa umiestnila aj pred univerzitami, ako je Univerzita Palackého v Olomouci (482. miesto) a Masarykova univerzita v Brne (526. miesto). Prvé miesto v rebríčku obsadila Harvardská univerzita.

„Hodnotiace rebríčky sú pre nás len jedným z viacerých systémov spätnej väzby, ktoré nám pomáhajú zorientovať sa v medzinárodnom priestore a vidieť svoje miesto v mimoriadne náročnom konkurenčnom prostredí. Sú pre nás aj výzvou a motiváciou do budúcnosti,“ uviedol rektor UK Karol Mičieta. Doplnil, že slovenské univerzity sú často porovnávané s takými, ktoré majú niekoľkonásobne vyšší finančný rozpočet. „Sme presvedčení, že aj napriek tomu máme potenciál na ďalšie zlepšovanie sa. Naším cieľom je ďalší vzostup vo svetových univerzitných rebríčkoch kladúcich dôraz na kvalitu výučby aj vedecké výsledky,“ doplnil rektor.

Rebríček RUR je jedným z viacerých svetových rankingov, ktoré hodnotia výskumné univerzity. V rebríčku U.S. News & World Report 2018, ktorý bol zverejnený koncom roka 2017, sa UK umiestnila na 511. mieste. Podľa vlaňajšieho hodnotenia rebríčka CWUR World University Rankings, ktorý hodnotí viac než 27.000 svetových univerzít, obsadila UK 658. miesto, čím sa zaradila medzi 2,4 percenta najlepších univerzít sveta.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #vysoká škola #Univerzita Komenského v Bratislave