Európski ľudovci zo svojich radov vylúčili SDKÚ-DS. Neplatila členské

Bývalú vládnu stranu SDKÚ-DS, ktorú zakladal dlhoročný premiér Mikuláš Dzurinda, vylúčili z Európskej ľudovej strany (EPP).

10.04.2018 12:43
csob, maraton, Dzurinda Foto: ,
Expremiér Mikuláš Dzurinda počas maratónu v Bratislave v roku 2016.
debata (4)

Dôvodom bolo, že strana neplatila členské príspevky a fakticky neexistuje, pretože nemá štruktúry a členov. Návrh na vylúčenie predložilo predsedníctvo EPP. Dnes o návrhu rozhodli v Bruseli zástupcovia členských strán.

EPP je najsilnejšia frakcia v Európskom parlamente. Združuje viac ako 70 európskych politických strán. Európska ľudová strana je združením strán pravého stredu z krajín EÚ. Od júla 1999 je najsilnejšou politickou skupinou v Európskom parlamente. Spája strany kresťanských demokratov, konzervatívcov a ďalšie hlavné politické prúdy stredu a pravicového stredu. Členskými stranami EPP sú zo Slovenska dnes už len KDH, Most-Híd a Strana maďarskej komunity.

SDKÚ-DS dnes v EP zastupuje jeden poslanec a to Eduard Kukan. Jeho stranícky kolega Ivan Štefanec počas prebiehajúceho volebného obdobia prestúpil do KDH. Zo slovenského parlamentu vypadla SDKÚ po parlamentných voľbách v roku 2016.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #SDKÚ #Európski ľudovci