Jedno z odborových združení policajtov žaluje rezort vnútra pre diskrimináciu

Nový odborový zväz polície (NOZP) podal na Okresný súd Košice I antidiskriminačnú žalobu proti ministerstvu vnútra. Ako dnes na brífingu uviedol predseda NOZP Vojtech Klučarovský, dôvodom je, že k nim rezort nepristupuje rovnako ako k Odborovému zväzu polície (OZP) v SR, čím porušuje zákon.

13.04.2018 11:55
klučarovský
Šéf Nového odborového zväzu polície Vojtech Klučarovský
debata (1)

„Všetky naše snahy o to, aby sa ministerstvo vnútra začalo správať k členom NOZP rovnako ako voči členom iných odborových organizácii a zväzov sa skončilo doslova v koši. Návrhy na poskytovanie rovnakých výhod našim členom a rešpektovanie postavenia NOZP ako odborovej organizácie rovnocennej s ostatnými boli odmietnuté,“ povedal Klučarovský. Podľa neho ministerstvo dokonca vydalo odporúčanie členom NOZP, aby sa na rezort obracali so svojimi požiadavkami prostredníctvom „legitímneho“ Odborovému zväzu polície v SR. Tento krok NOZP zároveň označil za hanebný.

Podľa Klučarovského tiež zaznamenali prípad, keď boli do komisie na hodnotenie policajtov, ktorí sú členmi NOZP, nominovaní predstavitelia OZP v SR. Predstavitelia OZP sa pritom podľa neho na adresu NOZP viackrát vyjadrili negatívne „ako o parazitoch“. Túto skutočnosť uvádzajú aj v podanej žalobe. „Veríme, že súd o našej žalobe rozhodne čím skôr a zaviaže ministerstvo vnútra zdržať sa diskriminačného správania voči našim členom,“ povedal Klučarovský s tým, že okrem ospravedlnenia žiadajú od rezortu aj symbolické odškodné v sume 1 000 eur.

Podľa Klučarovského združuje organizácia približne 650 policajtov, ktorí neboli spokojní s fungovaním OZP v SR. Za cieľ si združenie stanovilo poukazovať na nedostatky v systéme fungovania polície, a tiež jej odpolitizovanie. Združenie funguje od roku 2015, pričom jeho zástupcom sa podľa Klučarovského do dnešného dňa nepodarilo stretnúť ani s ministrom vnútra, ani s policajným prezidentom. „Pri našich návrhoch sme od prezidenta buď nedostali žiadnu odpoveď, alebo odpoveď, že nie sme pre nich partnerom,“ dodal Klučarovský.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #polícia #policajti #odborový zväz #polícia SR #Nový odborový zväz polície