Drucker neverí, že odchodom Gašpara sa niečo vyrieši. OĽaNO: Policajný šéf chráni mocných

Policajný prezident Tibor Gašpar sa nemieni vzdať svojej funkcie a utiecť z boja. Gašpar zdôraznil, že je to pre neho principiálne neprijateľná otázka. Prinášame reakcie na jeho rozhodnutie.

17.04.2018 11:57 , aktualizované: 12:53
Tibor Gašpar Foto: ,
Prezident Policajného zboru (PZ) SR Tibor Gašpar počas 110. schôdze Bezpečnostnej rady SR.
debata (12)

Bývalý minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru) neverí, že zmenou prezidenta policajného zboru sa niečo vyrieši. Napísal to na sociálnej sieti, kde vysvetľuje svoje rozhodnutie skončiť v rezorte vnútra.

„Neverím, že zmenou prezidenta policajného zboru sa niečo vyrieši. Áno, povedali mi, že to je ‚symbol‘. A mne sa takéto vytvorené symboly nepáčia, pretože neverím, že za súčasnej situácie sa niečo upokojí,“ uviedol.

Polícia sa podľa neho mediálne stala symbolom štátnej moci a ani prípadné odvolanie Tibora Gašpara túto vec nezmení. Podľa Druckera si to vyžaduje „isto viac a dlhodobej práce, ktorá v súčasnej dobe bude v podmienkach neustáleho atakovania, spochybňovania a zneužívania čohokoľvek“.

„Lebo tak sa to ‚vraj‘ má robiť v politickom súboji. Nezáleží na výsledku zmien, ale na politickom výsledku – koľko pochybností sa vytvorí, a ako sa v tomto súboji posilní niekto. Nevidím dôvod na takúto hru,“ doplnil Drucker, ktorý dáva priestor, aby do čela rezortu prišiel niekto iný.

Odchod Gašpara by podľa Bugára veci zjednodušil

Odchod Gašpara by zjednodušil obsadenie kresla ministra vnútra, ktoré sa uvoľnilo po demisii Tomáša Druckera (nominant Smeru), zopakoval predseda Mosta-Híd Béla Bugár svoje stanovisko, ktoré uviedol už po oznámení Druckerovej rezignácie.

Bugár trvá na tom, že každý verejný činiteľ, vrátane policajného prezidenta, by mal mať cit pre realitu a vnímať spoločenské súvislosti. „Odchod súčasného šéfa Policajného zboru by určite zjednodušil obsadenie kresla ministra vnútra. Nepochybujem o tom, že si to uvedomuje aj predseda vlády Peter Pellegrini (Smer), ktorý musí prísť s novým návrhom na ministra vnútra,“ zdôraznil Bugár.

OĽaNO: Gašpar zlyhal

Policajný prezident Tibor Gašpar si stále neuvedomuje, že je kľúčovou príčinou, pre ktorú ľudia na Slovensku dôverujú polícii najmenej zo všetkých európskych krajín. V reakcii na Gašparovo rozhodnutie zostať vo funkcii a odísť z nej, ak ho o to požiada minister vnútra, to uviedol líder opozičného hnutia OĽaNO Igor Matovič.

Gašpar podľa jeho slov na celej čiare zlyhal v boji voči korupcii a len jeho nečinnosť primäla novinára Jána Kuciaka písať o nevyšetrovanej korupcii, pre ktorú bol so snúbenicou zavraždený. „Celé jeho pôsobenie možno zhrnúť do konštatovania, že dlhoročne zabezpečuje beztrestnosť mocných ľudí, ktorí si sprivatizovali políciu a svoj úspech postavili na tunelovaní štátu. Takýto človek je škodná Policajného zboru a jeho najväčšou hanbou,“ skonštatoval Matovič.

Remišová: Vystupoval skôr ako politik

Gašpar podľa predsedníčky poslaneckého klubu OĽaNO Veroniky Remišovej vystupoval v utorok skôr ako politik, než nestranný policajný profesionál. Policajný prezident sa podľa nej nevyjadril k najväčším výhradám, ktoré k jeho práci má odborná a občianska verejnosť. „Za pôsobenia Tibora Gašpara najväčšie korupčné kauzy boli zametené pod koberec, vyšetrovali sa najmä ľudia, čo dali ako úplatok darčekovú tašku alebo fľašu slivovice,“ povedala.

Policajný prezident sa podľa nej vyjadril, že sa v prvom rade bude riadiť vnútorným pocitom a nedá si žiadosť o uvoľnenie z funkcie. „Slovensko však prechádza ťažkým obdobím, ľudia strácajú dôveru v inštitúcie a spoločnosť sa polarizuje. V tomto čase by mal byť národný záujem Slovenska nadradený osobným pocitom jedného človeka,“ podotkla Remišová.

Kollár: Jeho zotrvanie dokazuje, že štát ovláda mafia

Rozhodnutie Gašpara zostať vo funkcii a odísť z nej, ak ho o to požiada minister vnútra, je podľa lídra opozičného hnutia Sme rodina Borisa Kollára dôkazom, že tento štát ovláda mafia a ľudia z pozadia.

„Tá rozhoduje, kto a kde bude. Keď už sa rozhodne, že Tibor Gašpar zotrvá na svojom mieste, tak pokojne položí aj ministra vnútra,“ povedal Kollár pre TASR. Dnes je podľa neho vidno, kde sa nachádza v hierarchii moci Gašpar, a že je podstatne silnejší ako nejaký minister. „Pre mňa bola najsilnejšia veta, ktorú povedal, že ak bude mať minister odvahu, nech ma odvolá, potom odstúpim. V tejto vete bolo obsiahnuté absolútne všetko,“ podotkol líder Sme rodina.

Nesúhlasí s hodnotením, že je polícia v najlepšom stave. Dôkazom sú podľa neho aj farmári z východného Slovenska, ktorých terorizovala mafia a okradla ich o pôdu, úrodu i dotácie. „Dokonca keď podali trestné oznámenie a snažili sa domôcť svojej pravdy, tak ich ešte dobili na tom ich vlastnom poli. Policajný prezident Gašpar sa tvári, akoby sa nič nedialo. Skutok sa nestal, naši ľudia môžu všetko,“ skonštatoval Kollár. Ako tvrdí, vyriešená korupcia za Gašpara je potrestanie človeka, ktorý zobral vajcia, klobásy či fľašu vína.

Za slušné Slovensko: Pellegrini by mal ako prvé odvolať Gašpara

Iniciatíva Za slušné Slovensko verí, že prvým krokom premiéra Petra Pellegriniho (Smer) ako dočasne povereného ministra vnútra bude odvolanie Gašpara z funkcie policajného prezidenta. V utorkovej tlačovej správe iniciatívy to skonštatovali Juraj Šeliga, Martina Strmeňová a Ján Gálik.

Rovnako očakávajú, že príde k zmene výberového procesu policajného prezidenta a k vytvoreniu nezávislej policajnej inšpekcie. „Odvolanie pána Gašpara považujeme za prvý a nevyhnutný krok pre začiatok obnovovania dôvery občanov v činnosť ministerstva vnútra, ako aj krok k naplneniu požiadavky nezávislého vyšetrenia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a všetkých káuz, na ktoré Ján poukázal,“ skonštatovali.

Organizátori zhromaždení Za slušné Slovensko, tiež uviedli, že o ich ďalších aktivitách budú informovať. „Nemýľte si našu slušnosť s nedostatkom odhodlania a vytrvalosti,“ odkázali.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #Tibor Gašpar #policajný prezident