V sobotu teplomer zaútočí na tridsiatku

, 21.04.2018 06:00
žena tulipány medická záhrada Bratislava deti
Apríl je rekordne teplý: takto kvitnú tulipány v bratislavskej Medickej záhrade. Autor: ,

Takmer bezoblačná obloha a veľmi teplo. Víkend, ktorý je pred nami, vôbec nebude pripomínať apríl. V sobotu by dokonca na najteplejších miestach mohlo padnúť 30 stupňov.

Počasie z posledných dní, ktoré sa vyznačuje množstvom slnka a vysokými teplotami, spôsobí, že tohtoročný apríl bude patriť k najteplejším v histórii meteorologických meraní. Je to o to prekvapujúcejšie, že mesiacu pred ním prischol opačný prívlastok – tohtoročný marec patril k najchladnejším od roku 1951.

„Túto zmenu spôsobila cirkulácia vzduchu v atmosfére. V marci bolo naozaj chladno, a to aj preto, že naše územie dvakrát zasiahla výrazná vlna studeného vzduchu. Začiatkom apríla sa však prúdenie vzduchu zmenilo. Počasie u nás nezačal ovplyvňovať očakávaný vzduch od západu, ktorý by nám v tomto období priniesol menej tepla a viac vlhka, ale vzduchové hmoty od juhu, ktoré nám priniesli pôvodom teplý vzduch,“ vysvetľuje skok v počasí klimatológ Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu Pavol Faško.

Ako bude

  • Sobota 21. apríla – Jasno až polojasno a veľmi teplo. Denné teploty 23 až 28, nočné 8 až 3 stupne.
  • Nedeľa 22. apríla – Jasno až polojasno. Miestami zväčšená oblačnosť. Nočné teploty 12 až 7, denné 22 až 27 stupňov.
  • Pondelok 23. apríla – Jasno až polooblačno, miestami prehánky, niekde búrky. Nočné teploty 13 až 8, denné 20 až 26 stupňov.
  • Utorok 24. apríla – Premenlivá, prevažne veľká oblačnosť, niekde búrky. Veterno. Nočné teploty 13 až 17, denné 17 až 22 stupňov.
  • Streda 25. apríla – Oblačno až zamračené, na mnohých miestach dážď, ojedinele búrky. Nočné teploty 11 až 5, denné teploty 16 až 21.
(zdroj: SHMÚ)

Zmena počasia medzi marcom a aprílom je taká výrazná, že bude atakovať rekordné rozdiely priemerných teplôt vzduchu namerané v týchto dvoch mesiacoch. Podľa Faška bol zatiaľ nameraný najväčší rozdiel priemerných teplôt vzduchu v roku 1952 v Hurbanove: priemerná teplota v marci dosiahla +1,7, v apríli +13,5 stupňa. Za prvé dve dekády apríla tohto roku bola priemerná teplota v Hurbanove +15 stupňov, čo znamená, že rozdiel medzi marcom a aprílom bude aj v tomto roku vyšší ako 10 stupňov. „K tomuto došlo doteraz v Hurbanove od roku 1871 len šesťkrát,“ podotkol klimatológ.

Pri jasnom a teplom počasí sú stále chladné rána a veľké rozdiely medzi minimálnou a maximálnou dennou teplotou. „Tie rozdiely sú aj dvadsaťstupňové a vyššie. Napríklad v Čadci bolo vo štvrtok ráno nameraných +2,2 a maximálna denná teplota dosiahla poobede už 23,5 stupňa. Podobne to bolo v Kuchyni na letisku,“ pripomína Faško.

Tohtoročný apríl bude mimoriadny aj počtom letných dní, v ktorých teplota vzduchu dosiahla minimálne 25 stupňov. Doterajším rekordérom bol v tomto ukazovateli rok 1952, keď bolo v apríli až trinásť letných dní. V tohtoročnom apríli sme do soboty mali zatiaľ osem letných dní, a podľa Faška sa ďalších ešte dočkáme.

Čaká nás teda veľmi teplý víkend a taký by mal byť aj pondelok. Potom sa však počasie začne prechodne zhoršovať, teploty pôjdu nadol a vyskytnúť sa môžu aj zrážky. Faško však zdôrazňuje, že rozhodne nebude zima, teplota sa len začne podobať normálnej na toto ročné obdobie. Sám je zvedavý, či konečne aj zaprší, pretože v niektorých lokalitách Slovenska začínajú pociťovať problém s nedostatkom zrážok.

„Teplo z posledných dní veľmi vysušuje životné prostredie a vlaha chýba aj v lokalitách, kde s ňou v tomto období problémy doteraz nemávali. Trebárs na severozápade Slovenska. Príkladom je Oravská Lesná, kde v apríli zatiaľ zaznamenali menej ako desať milimetrov zrážok. Podobne je to v Čadci,“ dodal klimatológ.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#teplo #počasie #Pavol Faško
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

89,99
Grande farebné orchidey

Grande farebné orchidey

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk