Iniciatíva Za slušné Slovensko: Minister vnútra by nemal byť zo strany Smer

Organizátori zhromaždení Za slušné Slovensko požadujú, aby nový minister vnútra nebol nominantom strany Smer. Podľa predsedu strany Roberta Fica občianski aktivisti nemôžu nominovať a vyberať ministra vnútra.

23.04.2018 10:44 , aktualizované: 16:47
debata (419)

Zástupcovia to uviedli dnes na brífingu s tým, že ak sa má komplexne obnoviť dôvera ľudí v štátne inštitúcie, je táto požiadavka oprávnená. Občianska iniciatíva tiež požiadala o stretnutie premiéra Petra Pellegriniho (Smer), aby spoločne diskutovali o aktuálnych spoločenských témach. Pellegrini sa s nimi podľa nich môže stretnúť najskôr 10. mája, čo sa zástupcom iniciatívy zdá príliš neskoro, pretože situácia po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej je stále vážna.

Organizátori chcú skoré stretnutie

„Chceme sa s pánom Pellegrinim stretnúť čo najskôr, pretože táto téma je aktuálna a situácia je stále vážna a alarmujúca. Menovanie nového ministra by sa malo udiať už tento týždeň, takže je to pre nás príliš neskorý termín. Po tom, ako sme dostali túto odpoveď sme videli, ako si našiel čas počas uplynulého víkendu na zemiaky a na hokej. My sme smerom k nemu komunikovali, že sme ochotní sa s ním stretnúť aj v nedeľu ráno, ak by mu to vyhovovalo. Nestalo sa a aj preto je toto, teda tlačové vyhlásenie jediná možnosť, ako komunikovať,“ uviedla jedna z predstaviteľov Za slušné Slovensko Karolína Farská.

Pellegrini: Organizátorom som ponúkol primeraný termín

Predseda vlády SR Peter Pellegrini si nemyslí, že by situácia v Slovenskej republike bola taká vážna, aby sa s organizátormi celoslovenských protestov Za slušné Slovensko musel stretnúť do 24 hodín. Pellegrini to uviedol v pondelok v reakcii na oznámenie predstaviteľov iniciatívy, že im bol premiérovým úradom ponúknutý ako najskorší možný termín 10. máj.

Premiér po stretnutí s predstaviteľmi KOZ na Úrade vlády vyhlásil, že na minulotýždňovú požiadavku organizátorov protestov reagoval adekvátne a do 24 hodín od ich požiadavky im ponúkol termín na stretnutie. Vysvetlil pritom, že skôr ako 10. mája schôdzka nie je možná vzhľadom na jeho nabitý pracovný program, ale aj vzhľadom na menšiu vážnosť obsahu schôdzky. Navrhnutý termín považuje za primeraný a odkázal, že mu nemôže nikto nátlakom diktovať, kedy sa má stretnutie uskutočniť.

Situácia v Slovenskej republike nie je taká dramatická, taká vážna, aby sme sa museli stretnúť s uvedenými študentmi do 24 hodín. Ich námety sú koncepčného charakteru, myslím si, že 10. máj je primeraný termín a ja sa budem veľmi tešiť na konštruktívne námety, s ktorými prídu, a to, čo budem môcť a bude sa mi zdať prospešné pre Slovensko, sa budem snažiť aj implementovať do nejakých našich opatrení," prisľúbil Pellegrini.

O ministrovi vnútra

Ďalší z predstaviteľov iniciatívy Juraj Šeliga pripomenul, že v mene všetkých ľudí, ktorí sa zúčastnili na zhromaždeniach Za slušné Slovensko žiadajú, aby nový šéf rezortu vnútra nebol žiadnym spôsobom spojený so stranou Smer. Podľa jeho slov nejde len o vyšetrenie dvojnásobnej vraždy, ale aj o prijatie systémových zmien a komplexné vyšetrovanie korupcie.

„To, čo nás trápi, alebo to, čo sa chceme opýtať je, čo sa vlastne zmenilo. Aké zmeny prichádzajú? Ako sa ide vyšetrovať korupcia? Toto sú otázky, o ktorých sme sa chceli s premiérom Pellegrinim rozprávať a preto sme žiadali čo najskorší termín. Otázka dôvery ľudí je jednoducho zásadná, zvlášť po všetkých tých udalostiach a medializovaných informáciách napríklad o agrodotáciách a podobne. Ministerstvo vnútra je kľúčové a preto ho musí riadiť nezávislý odborník, ktorý nebude prepojený s vrcholovou politikou,“ priblížil Šeliga. Podľa neho nemal už exminister vnútra Tomáš Drucker dostatočnú politickú silu, aby mohol samostatne konať v zásadných otázkach.

„Videli sme, ako odstúpil minister Tomáš Drucker, ktorý zrejme nemal tú moc odvolať prezidenta Policajného zboru SR Tibora Gašpara. Pritom pri vymenovaní novej vlády mal byť práve pán Drucker tým, kto dokáže situáciu upokojiť a priniesť funkčné zmeny do súčasného nastavenia polície. K jeho návrhu zákona o zmene voľby policajného prezidenta, ktorý je momentálne v medzirezortnom konaní, chystáme veľkú pripomienku. Aj preto je namieste, aby sme sa s premiérom rozprávali o tom, ako navrátiť dôveru ľudí v štát čo najskôr,“ uviedol Juraj Šeliga.

Horúca kandidátka na ministerku vnútra Denisa Saková je podľa neho pravá ruka pána Kaliňáka. „Dlhé roky a Róbert Kaliňák bol donútený všetkými tými ľuďmi na zhromaždeniach odstúpiť. Čiže už tá otázka nesie sama v sebe odpoveď,“ odpovedal Šeliga na otázku, či je pre nich prijateľná takáto nominácia.

Fico: Občianski aktivisti nemôžu vyberať ministra

O koaličnú zmluvu sa vo svojom stanovisku oprel aj predseda strany Smer a poslanec NR SR Robert Fico, ktorý na sociálnej sieti Facebook vo videu vyhlásil: „Občianski aktivisti nemôžu nominovať a vyberať ministra vnútra.“ Podľa neho, ak by sa prehnalo stanovisko iniciatívy, tak by v budúcnosti mohli vyberať ministra spravodlivosti odsúdení a ministra životného prostredia medvede.

Zástupcovia iniciatívy sa majú stretnúť aj s regionálnymi kolegami a zvážiť ďalšie kroky. Nevylúčili ani možnosť ďalších zhromaždení v prípade, že na požiadavku, aby šéf rezortu vnútra nebol spojený so stranou Smer, vládni predstavitelia nezareagujú. „Budeme reagovať na vzniknutú situáciu podľa toho, ako sa k našej požiadavke postavia predstavitelia koalície. Meno nového ministra vnútra môže byť pokojne výsledkom širokej dohody Národnej rady SR. Ak to však bude opäť človek, ktorý bude nominovaný Smerom, obávame sa, že to nebude v záujme obnovenia dôvery,“ uzavrel Šeliga.

419 debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo vnútra #Smer #Denisa Saková #Za slušné Slovensko #Druckerova demisia