Voľný pohyb osôb je základ únie, ochrana hraníc je absolútna priorita, tvrdí Danko

Ochrana vonkajšej hranice EÚ a slobodný pohyb v únii musí byť podľa predsedu NR SR Andreja Danka pre členské štáty absolútnou prioritou.

23.04.2018 15:22
Andrej Danko Foto: ,
Predseda SNS Andrej Danko.
debata (1)

Ako povedal dnes v estónskom Tallinne na Konferencii predsedov parlamentov členských štátov Európskej únie, voľný pohyb osôb je vymoženosť, ktorá Európu zjednocuje a bez ktorej je projekt EÚ odsúdený na neúspech.

Danko si uvedomuje migračný tlak na stedomorské štáty. Podľa neho však do týchto krajín prichádzajú najmä ekonomickí migranti.

EÚ má podľa Danka slúžiť európskym občanom, nie inštitúciám. „Preto sa treba zamyslieť nad tým, aké kompetencie by mala mať bruselská administratíva a ktoré majú zostať v kompetencii štátov. Na úrovni EÚ by sme sa mali zamerať na myšlienky, ktoré nás zjednocujú, ako sú bezpečnosť a ochrana vonkajších hraníc, či obmedzenie tokov migrantov,“ uviedol.

Danko chce vyššiu účasť v budúcoročných voľbách do Európskeho parlamentu. „Nepodporujeme návrhy na vytvorenie národných kandidátok a jednotného európskeho volebného obvodu,“ povedal s tým, že na čele európskych inštitúcií musia stáť osobnosti, ktoré dokážu reprezentovať európske záujmy vo vzťahu ku globálnym hráčom, ako sú USA, Čína a Rusko.

Danko pomenoval aj niektoré neférové praktiky v EÚ. Poukázal pritom na dvojakú kvalitu potravín. „Sú poškodzovaní naši spotrebitelia,“ do­dal.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska únia #SNS #hranice #Andrej Danko