Ľudia na Námestí SNP žiadali predčasné voľby, organizátori protestu zbierajú podpisy na referendum

27.04.2018 18:56
SR Bratislava protest Za predčasné voľby
Na snímke účastníci protestu Za predčasné voľby na Námestí SNP v Bratislave. Autor: ,

Politici sa skrátenia volebného obdobia obávajú viac ako protestov. Vyhlásil to dnes na bratislavskom zhromaždení "Za predčasné voľby" Matej Hložník z iniciatívy Hnevám sa.

Tá spolu s iniciatívami Za Slovensko, V teniskách a TERAZ začala zbierať podpisy za predčasné voľby. „Protestovať nestačí, výsledkom sú len kozmetické zmeny,“ vyhlásil pred tisíckami zhromaždených. Oligarchovia a politici podľa neho majú moc a peniaze a len demonštrácie s apelovaním na ich svedomie nepomôžu. Spoluorganizátor zhromaždenia Ján Jenčo zdôraznil, že predčasné voľby sú prvým krokom k nastoleniu slušnosti a spravodlivosti.

„Politici sa nesmú spoliehať, že im frustrovaní občania prepáčia zlyhania,“ vyhlásil. Obaja zároveň vyzvali zhromaždených, aby šírili petičné hárky za referendum o predčasných voľbách.

Herečka Anna Šišková prečítala odkaz od matky zavraždenej Martiny Kušnírovej Zlatice. Tá zhromaždeným odkázala, že denne dostáva nenávistné odkazy, ktoré ju dokonca obviňujú z toho, že chce byť predsedníčkou­ vlády.

„Priala by som si situáciu spred dvoch mesiacov, keď ma nikto nepoznal a Janko a Martinka boli živí,“ zdôraznila. Pripomenula tiež nečinnosť kompetentných, napríklad v prípade vyhrážania sa Kuciakovi. „Kompetentní neurobili, čo mali,“ odkázala Zlatica Kušnírová.

Janíček: Úrady sa ma nezastali

Na zhromaždení tiež vystúpil Ondrej Janíček, známy z kauzy, v ktorej vystupuje aj súčasná štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská. Zhromaždeným povedal, že napriek tomu, že mu 17 rokov mafia robila zo života peklo, polícia, prokuratúra a súdy sa ho nezastali.

Naopak, 20 mesiacov strávil vo väzbe. Zdôraznil, že na Slovensku existujú aj slušní policajti, mnohí sa však podľa neho boja. Iní zatvárajú v podobných prípadoch oči alebo sú podľa neho priamo vykonávači neprávostí.

80-tisíc podpisov

Režiséra Nikitu Slováka dojal príbeh poľnohospodárov na východe Slovenska. „Pre nich je zem niečo posvätné a tohto ich zbavili,“ vyhlásil. Dnešní zhromaždení demonštranti sú podľa Slováka niečo ako bájni Sitnianski rytieri, ktorí majú zasiahnuť, keď nastane neprávosť. „Je rok 2018, ja nechcem byť klamaný, okradnutý a ponižovaný,“ uviedol s tým, že chce vidieť spravodlivosť ešte na tomto svete. Zhromaždení v prestávkach medzi prejavmi skandovali „Dosť bolo Fica“, „Zlodeji“, „Do basy“ a „Predčasné voľby“.

Cieľom aktivistov je zbierať podpisy pod petíciu za referendum o predčasných voľbách a vyzvať verejnosť na aktívnu pomoc pri ich zbere. „Doteraz sme len prácou našich dobrovoľníkov vyzbierali už 80-tisíc podpisov po celom Slovensku. Veríme, že takto vieme skrátiť funkčné obdobie vlády ‚Fico IV.‘,“ konštatujú. Na prvého mája zároveň vyhlásili celoslovenský deň zberu podpisov.

#voľby #referendum #protest
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Orchidea žltá na vysoko

Orchidea žltá na vysoko

37,99
Smútočná kytica krémové ruže

Smútočná kytica krémové ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk