Jazdný pruh D1 smerom do Bratislavy už sprejazdnili, nehodu cisterny neprežil vodič

Hasičom zasahujúcim pri likvidácií následkov dopravnej nehody na D1 pri Dubnici nad Váhom sa podarilo prečerpať približne tri štvrtiny obsahu nádrže havarovanej cisterny, informovala hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru Zuzana Farkasová.

30.04.2018 11:06 , aktualizované: 20:44
havária, d1 Foto:
Havária cisterny na diaľnici D1.
debata (12)

Ako informovala hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru Zuzana Farkasová, cisterna prevážajúca benzín sa prevrátila mimo cestu, nehodu vodič neprežil.

Krátko po 19. hodine bol sprejazdnený jeden pruh diaľnice D1 v smere do Bratislavy. Na mieste havárie momentálne zasahuje desať hasičov z hasičských staníc v Trenčíne a Púchove," uviedla Farkasová.

Podľa doterajších zistení 33-ročný vodič z okresu Žilina jazdil s nákladným motorovým vozidlom s cisternou po diaľnici D1 smerom od Bratislavy smerom do Žiliny. Zo zatiaľ nezistených príčin zišiel mimo cestu na pole, kde sa s plne naloženou cisternou prevrátil. Na miesto dopravnej nehody bol prizvaný aj súdny znalec.

Podľa hovorcu Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Trenčíne Mariána Petríka hasiči na vozidle vykonali protipožiarne opatrenia. Priebežne boli zachytávané unikajúce prevádzkové kvapaliny, príslušníci HaZZ zatmelili trhlinu na cisterne.

Hasičom sa nepodarilo prečerpať benzín z havarovanej cisterny. O pomoc požiadali českých hasičov.

Ako informovala hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru Zuzana Farkasová, slovenskí hasiči nedokázali prečerpať benzín tradičnou metódou. „Českí hasiči sa pomocou špeciálnej techniky Coldcut Cobra pokúsia v cisterne vyrezať otvory a benzín odčerpať. Ide o techniku rezania do všetkých druhov materiálov pomocou vodného stĺpca s vytváraním jemnej vodnej hmly,“ doplnila Farkasová.

Cisterna s objemom 20-tisíc litrov bola plná pohonných látok, po havárii mohlo uniknúť niekoľko desiatok až stoviek litrov. Presné množstvá uniknutej látky budú známe až po prečerpaní.

Vzhľadom na skutočnosť, že horľavá kvapalina v cisterne je na otvorenom priestranstve, koncentrácia je iná, ako keby to bolo v uzavretom priestore. Riziko výbuchu je pomerne nízke.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #benzín #nehoda #úmrtie #cisterna #diaľnica D1