Filozofická fakulta UK je znepokojená dianím v RTVS

Filozofická fakulta Univerzity Komenského (UK) v Bratislave so znepokojením vníma dianie vo verejnoprávnom Rozhlase a televízii Slovenska (RTVS).

30.04.2018 14:26
rezník, rtvs Foto: ,
Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.
debata (79)

Ako ďalej píše fakulta vo svojom vyjadrení, „budúcich žurnalistov vzdelávame na našej fakulte už vyše 60 rokov, aj preto nám osud verejnoprávnej žurnalistiky nie je ľahostajný. Ako v minulosti, tak aj dnes považujeme slobodu slova a slobodu tlače za kľúčové a neoddeliteľné súčasti nielen akademickej práce, ale aj života v demokratickej spoločnosti“. Vyjadrenie Filozofickej fakulty UK, pod ktorú patrí aj katedra žurnalistiky, k súčasnej situácii v RTVS poskytla agentúre SITA Barbora Tancerová z projektového centra fakulty.

Podľa Filozofickej fakulty UK v mediálnom prostredí, kde existujú stovky internetových médií s nejasnou vlastníckou štruktúrou a kde v komerčnej sfére dochádza k postupnému ovládnutiu médií silnými ekonomickými aktérmi s politickým vplyvom, považujú práve existenciu nezávislých verejnoprávnych médií za mimoriadne dôležitú. „Aj preto sme presvedčení, že by bolo prospešné pokračovať v práci, ktorá urobila spravodajstvo RTVS najdôveryhodnejším na Slovensku.“

RTVS proti propagande

Vedúci pracovníci, profesori a pedagógovia fakulty zdôrazňujú, že v „dobe sociálnych médií, keď sa vo významnej miere znásobili možnosti, a teda aj aktivity propagandy, ktorá používa dezinformácie ako prostriedok a dokonca zbraň masovej manipulácie, je pre Slovensko a jeho občanov mimoriadne dôležité, aby existovali dôveryhodné, nezávislé a najmä kritické spravodajské médiá“. Ich úloha je nenahraditeľná pri kontrole výkonu moci.

„Práve táto kontrola totiž prispieva k zlepšovaniu kvality demokracie a života občanov našej krajiny,“ dodáva sa vo vyhlásení, pod ktorým je podpísaných 19 členov fakulty, napríklad aj dekan Jaroslav Šušol, jej štyria prodekani Miloslav Vojtech, Marián Zouhar, Mariana Szapuová a Martin Slobodník. Filozofická fakulta UK je najstaršou humanitnou a spoločenskovednou akademickou inštitúciou na Slovensku.

Výpovede bez udania dôvodu

RTVS v piatok 27. apríla nepredĺžil zmluvy štyrom externým pracovníkom spravodajstva RTVS, teda redaktorom, ktorí síce denne vyrábajú spravodajské príspevky, ale nie sú internými zamestnancami. Výpovede dostali štyria redaktori televízneho spravodajstva – kultúrna redaktorka Jana Masárová, redaktor zahraničia Matúš Dávid a redaktori domáceho spravodajstva Matúš Baňovič a Kristián Čekovský, výpoveď dala redaktorka a moderátorka rozhlasového spravodajstva Jana Maťková a editorka a dramaturgička Nikola Bajánová.

Transparency International Slovensko (TIS) so znepokojením sleduje kroky nového vedenia RTVS a jeho vzťah k novinárom, ktorí boli súčasťou nárastu sledovanosti a kvality spravodajstva v ostatných rokoch. Generálneho riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka TIS vyzvala, aby zastavil prepúšťanie redaktorov a zvolil ústretový prístup k novinárom, ktorí sú znepokojení manažérskymi zmenami v redakcii. Opozičná nezaradená poslankyňa parlamentného výboru pre kultúru a médiá Viera Dubačová chce k téme zvolať mimoriadny výbor. „Viacerým redaktorom sa skončila dohoda o externej spolupráci a vedenie spravodajstva sa rozhodlo, že ju k dnešnému dňu nepredĺži. Interné manažérske rozhodnutia, ktoré súvisia so zabezpečením programovej služby v oblasti spravodajstva, RTVS komentovať nebude,“ uviedla k situácii pre SITA hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.

RTVS sa podľa jeho šéfa Jaroslava Rezníka bude „snažiť aj naďalej posilňovať interné kapacity a budeme rozdeľovať zdroje v prospech interných kapacít na úkor externých. Pretože si myslíme, že interní zamestnanci pociťujú vyššiu mieru lojality voči firme ako externí. Tak je to vo všetkých štandardných príručkách korporátnej lojality“. Generálny riaditeľ RTVS to v súvislosti s personálnymi výmenami konštatoval vo štvrtok 26. apríla počas rokovania Rady RTVS.

79 debata chyba
Viac na túto tému: #RTVS #Jaroslav Rezník #Rozhlas a televízia Slovenska