Vietnamská delegácia prešla kontrolou, tvrdí vnútro

, 03.05.2018 11:20, aktualizované: 18:02
mzvsr, vietnamec
Vietnamský veľvyslanec Minh Trong Duong bol vo štvrtok na ministerstve diplomacie. Autor: ,

Záhada okolo uneseného podnikateľa z Vietnamu Trinha XuanaThanha, ktorý mal byť údajne vlani na palube slovenského vládneho špeciálu smerujúceho do Moskvy, zostáva stále neobjasnená.

Rezort vnútra odmietol, že by meno tohto človeka bolo medzi pasažiermi špeciálu a tvrdí, že delegácia z Vietnamu prešla kontrolou. Vietnamský veľvyslanec Minh Trong Duong včera na ministerstve zahraničných vecí čelil v tejto veci otázkam, podľa našich informácií si vyžiadal čas na odpovede.

Celá delegácia mala diplomatické pasy a prešla riadnou kontrolou. Takéto meno medzi pasažiermi nebolo.
hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov

Generálny riaditeľ politickej sekcie ministerstva zahraničných vecí Marián Jakubócy v rozhovore s veľvyslancom požiadal o vysvetlenie závažných podozrení o zavlečení občana Vietnamu do vlasti. „Ak sa tieto podozrenia potvrdia, budeme to považovať za vážny incident s negatívnym dopadom na naše bilaterálne vzťahy. Dôrazne odmietame spájanie Slovenska s takýmto konaním, ktoré je neprípustným a odsúdeniahodným porušením medzinárodného práva,“ konštatoval Jakubócy podľa tlačovej správy ministerstva. Ako ďalej Jakubócy uviedol, v prípade, ak nebude vysvetlenie dostatočné, Slovenská republika si vyhradzuje možnosť prijatia ďalších opatrení v zmysle diplomatickej pra­xe.

Europoslanec a bývalý minister zahraničných vecí Eduard Kukan hovorí, že ak nastanú kritické momenty, Slovensko by mohlo povolať slovenského veľvyslanca do vlasti na konzultácie. „Bolo by to vyjadrením našej nespokojnosti s tým, ako sa k nám správa vietnamská strana. Zrejme by sa tiež ochladili vzájomné vzťahy,“ naznačil Kukan.

Policajti vedú Trinh Xuan Thanha na súd vo...
Policajti vedú Trinh Xuan Thanha na súd vo vietnamskom Hanoji. Snímka je z konca januára tohto roka. Autor: SITA/AP, Doan Tan

Vietnamec Trinh Xuan Thanh, ktorý v domovskej krajine stál na čele štátnej stavebnej spoločnosti, bol obvinený z korupcie. Po úteku požiadal v Nemecku o azyl. Vlani v júli ho mali uniesť v Berlíne príslušníci vietnamskej tajnej služby. Krátko po únose sa konalo v Bratislave stretnutie ministra vnútra Roberta Kaliňáka s vietnamským ministrom vnútra. Delegácia z Vietnamu mala priletieť do Viedne, nakoniec pristála v Prahe. Slovenská strana jej preto poskytla letecký špeciál na prepravu z Prahy cez Bratislavu do Moskvy, kde mala ďalší program. Nemecké noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung vyslovili podozrenie, či Slovensko nepomáhalo pri únose.

Únos sa stal 23. júla 2017 v Berlíne, kde Trinha násilím vtiahlo niekoľko osôb do dodávky. Po udalosti podozriví odcestovali v prenajatom aute z Prahy do Bratislavy. Nemecké noviny informovali, že auto podľa údajov satelitnej navigácie GPS zaparkovali pred bratislavským vládnym hotelom Bôrik, kde sa v tom čase konalo stretnutie vietnamského ministra vnútra s ministrom Kaliňákom.

Analytik: Záhadné okolnosti

Rezort vnútra odmietol, že by mal na únose nejaký podiel. „Celá delegácia mala diplomatické pasy a prešla riadnou kontrolou. Takéto meno medzi pasažiermi nebolo,“ povedal Pravde hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov. Uviedol tiež, že nemali žiadnu informáciu o únose vietnamského občana. Zopakoval, že ministerstvo vnútra v tejto veci aktívne komunikuje v rámci medzinárodnej policajnej spolupráce so svojimi nemeckými partnermi a poskytuje detailné odpovede na otázky našich partnerov od augusta minulého roku. „Viac informácií momentálne nemôžeme poskytnúť,“ dodal Lazarov.

Bezpečnostný analytik Milan Žitný povedal, že si nie je istý, či k preprave Trinha došlo tak, ako tvrdí nemecká strana, keď dala do súvislosti únos s návštevou vietnamskej delegácie na Slovensku. Záhadné sú aj okolnosti, ako mohlo dôjsť k prípadnému vstupu uneseného na palubu vládneho špeciálu. Žitný hovorí, že vietnamská strana mohla kalkulovať s tým, že tváre Vietnamcov sú podobné a my ich nevieme prečítať. „Ak napríklad niekto z pôvodných členov vietnamskej výpravy, ktorý pricestoval na Slovensko, sa vrátil späť sám trebárs cez letisko Viedeň a na uneseného boli vystavené doklady člena výpravy, tak všetko sedelo,“ dodal analytik.

V Nemecku sa už začal súdny proces so 47-ročným Longom N. H, ktorý mal vlani pomáhať pri únose Trinha. Slovenská informačná služba (SIS) nechcela povedať, či mala vlani informácie o únose občana Vietnamu a poskytla ich rezortu vnútra práve v čase návštevy vietnamskej delegácie v Bratislave. Hovorca SIS včera pre Pravdu povedal, že vzhľadom na prebiehajúci súdny proces v Nemecku sa SIS k medializovaným informáciám nebude verejne vyjadrovať.

Pôvodnú agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom z denníka Pravda.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#kauza uneseného Vietnamca #predvolanie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku