Samovraždou ukončilo vlani život 410 mužov a 96 žien. O samovraždu sa pokúsilo 462 mužov a 379 žien. Takmer 40 percent boli demonštratívne pokusy. Oproti predchádzajúcemu roku poklesol počet samovrážd o 39 a samovražedných pokusov o 110. „Ešte výraznejší rozdiel možno badať pri porovnaní s rokom 2013, kedy bolo evidovaných o 122 samovrážd a 131 samovražedných pokusov viac ako v uplynulom roku,“ poukázalo NCZI.
Podľa trvalého bydliska bolo najviac samovrážd v Banskobystrickom, Nitrianskom a Žilinskom kraji, najmenej v Trnavskom. Motiváciou pre pokus ukončiť život boli najmä rodinné problémy, vnútorné osobné konflikty a existenčné problémy. U detí a mladistvých do 19 rokov boli hlavným motívom rovnako konflikty a problémy v rodine, nasledovali školské problémy, ukazujú dáta NZCI.
Najviac samovrážd spáchali ľudia vo veku 50 až 59 rokov. Muži aj ženy volili ako najčastejší spôsob samovraždy obesenie, zaškrtenie a udusenie a skok z výšky. Štyridsať percent samovrážd ľudia spáchali pod vplyvom alkoholu alebo návykovej látky.
Samovražedné pokusy boli oproti samovraždám častejšie v nižšom veku. Najviac ich bolo vo vekovej kategórii 20 až 29 rokov a 30 až 39 rokov. V tomto prípade prevládala u žien otrava a priotrávenie liekmi. U mužov zase dominovalo poranenie ostrým predmetom a otrava a priotrávenie liekmi.