Baníkov na Hornej Nitre nútili podpisovať petíciu, hrozili im výpoveďou, tvrdí SaS

Zamestnanci baní na Hornej Nitre mali zháňať podpisy pod petíciu za zachovanie ťažby uhlia pod nátlakom vedenia spoločnosti a hrozbou výpovede.

, 07.05.2018 12:19, aktualizované: 15:13
Hornonitrianske bane, baňa Foto: ,
Hornonitrianske bane.
debata (62)

Tvrdí to poslanec za SaS Karol Galek, ktorému to potvrdil bývalý dlhoročný vedúci pracovník Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP) Jozef Striežinec.

Galek sa preto rozhodol podať trestné oznámenie pre trestný čin vydierania. „Dnes ho odovzdáme na prokuratúre,“ vyhlásil na pondelňajšej tlačovej konferencii.

Podľa Striežinca bola jeho partnerka, ktorá v baniach pracuje, tlačená k podpísaniu tejto pozície a k zbieraniu ďalších podpisov. Ako uviedol na tlačovej konferencii, začiatkom mája na útvare Hlavnej banskej záchrannej stanice v HBP, samotný generálny riaditeľ spoločnosti Peter Čičmanec na porade mal tieto petície a zber podpisov hodnotiť. Keď Striežincova partnerka žiadne podpisy neodovzdala, riaditeľ jej mal verejne povedať, že musí počítať s tým, že nebude ďalej pracovať v HBP, lebo je proti záujmom spoločnosti.

„Ľudia s pocitom strachu podpisovali petíciu a chodili po svojich známych,“ tvrdí Striežinec. Ako doplnil Galek, podľa jeho informácií baníci zháňali podpisy pod petíciu za zachovanie uhlia aj v ordináciách miestnych lekárov, prípadne na podpis petície vyzývali v obecných rozhlasoch. „Tieto bane pritom produkujú uhlie, ktoré nikto nechce, a my, Slováci, sa na ne skladáme každý rok po 100 mil. eur,“ tvrdí Galek.

Petícia na zachovanie

Strana SaS však podľa neho verí aj na „život po uhlí“. Na najbližšiu schôdzu parlamentu, kde sa má prerokúvať aj novela zákona o energetike, preto predložia novelu, ktorou by sa ukončilo nariadenie o všeobecnom hospodárskom záujme, na základe ktorého sa musí vyrábať elektrina z domáceho uhlia. „Dáme tým konečne aj koaličným poslancom priestor, aby sa prejavili a povedali, ako to s baníkmi a s týmto regiónom myslia,“ povedal Galek.

Výbor Základnej organizácie Odborového zväzu pracovníkov baní, geológie a naftového priemyslu SR Hornonitrianskych baní Prievidza začal zbierať podpisy pod petíciu na zachovanie ťažby uhlia v polovici apríla. Odôvodňovali to spolitizovanou debatou o budúcnosti baníctva na Slovensku a hrozbou sociálnej nestability na Hornej Nitre.

Desiatky miliónov ročne

Ťažbu hnedého uhlia na Hornej Nitre finančne podporujú všetci odberatelia elektriny. Tí vo svojich faktúrach za elektrinu zaplatia ročne celkovo 90 až 100 miliónov eur na podporu ťažby hnedého uhlia, prostredníctvom ktorého sa vyrába elektrina v nováckej tepelnej elektrárni.

Podľa aktuálnych údajov by to tak malo byť až do roku 2030, a to na základe všeobecného hospodárskeho záujmu vyhláseného Ministerstvom hospodárstva SR. Súčasný minister hospodárstva Peter Žiga však už pripustil, že po podpore zo strany Európskej únie a po vybudovaní dôležitých elektrických prenosových sietí by sa mohla podpora ťažby uhlia využívaného na výrobu elektriny ukončiť niekedy po roku 2023.

Hornonitrianske bane Prievidza odmietajú tvrdenie strany SaS

Hornonitrianske bane Prievidza (HBP) odmietajú účelové tvrdenie opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) o nátlaku a vydieraní zamestnancov pod hrozbou straty zamestnania, ak nepodpíšu petíciu na podporu zachovania ťažby z 12. poľa Nováky. TASR o tom v pondelok informovala hovorkyňa baní v zastúpení Jana Janáčová v reakcii na vyjadrenia poslanca SaS Karola Galeka s tým, petícia je dobrovoľná a donucovanie pri podpisovaní petície nezaznamenali.

Petíciu vyhlásila a organizuje Základná organizácia odborového zväzu pracovníkov baní, geológie a naftového priemyslu SR pri akciovej spoločnosti HBP a akciovej spoločnosti HB zamestnanecká, pokračuje. „Vedenie spoločnosti aktivitu odborárov podporuje, kto iný by mal vyjadriť svoj postoj k ohrozeniu zamestnancov ak nie odborári,“ zdôraznila s tým, že firma v zmysle kolektívnej zmluvy nebráni odborárom, aby zber podpisov realizovali aj priamo v jej závodoch. "Teší nás obrovská podpora verejnosti pre zachovanie banskej činnosti na hornej Nitre,"uvádza­jú HBP.

62 debata chyba
Viac na túto tému: #SaS #petícia #nátlak #Hornonitrianske bane
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy