Marcinčin si myslí, že nebude splnomocnencom

, 09.05.2018 10:00

Osud vládneho splnomocnenca Antona Marcinčina je neistý, nevie, či bude ďalej pokračovať vo svojej funkcii pri zmierňovaní regionálnych rozdielov v najmenej rozvinutých okresoch Slovenska. Premiér Peter Pellegrini totiž minulý týždeň oznámil, že má inú predstavu a celú agendu splnomocnenca presunie pod vicepremiéra Richarda Rašiho.

„Pravdupovediac, neviem. Predpokladám, že nebude potrebné, aby bol splnomocnenec, keď bude mať tieto úlohy podpredseda vlády,“ povedal Pravde Marcinčin. Už tento týždeň by sa mal stretnúť s Rašim, aby prediskutovali ďalší postup.

Už v utorok má vláda prerokovať návrh štatútu Rady vlády pre menej rozvinuté regióny a na čelo rady sa postaví podpredseda vlády Raši. „Má v portfóliu aj samotné koordinovanie čerpania eurofondov a to dáva jasnú logiku, aby sa on v rámci svojej činnosti zaoberal aj regionálnymi rozdielmi,“ uviedol pred pár dňami Pellegrini.

Podľa Marcinčina podpredseda vlády má iné možnosti ako splnomocnenec vlády, a aj z pohľadu okresov je to „veľmi významná a vítaná zmena“ tak, ako ju navrhuje premiér. Ešte druhá vláda Roberta Fica prišla so zákonom, ktorý mal prostredníctvom „akčných plánov“ pomôcť najmenej rozvinutým okresom pri odstraňovaní regionálnych rozdielov, a najmä pri znižovaní nezamestnanosti.

Ide o okresy, ktoré sú zväčša na strednom a východnom Slovensku. Úlohou vládneho splnomocnenca Marcinčina bolo okrem iného predkladať návrhy a odporúčania pri plnení týchto plánov. Vláda aj minulý týždeň zasadala v najmenej rozvinutých okresoch, konkrétne v Trebišove a vo Vranove nad Topľou. Rokovala o tom, ako sa spomenuté plány plnia. Obidvom okresom zároveň poskytla po milióne eur.

Marcinčin v tejto súvislosti uviedol, že vláda sa v tomto roku vrátila k modelu vyplácania financií zo svojej rezervy okresom, ktoré pri výjazdových rokovaniach navštívi.

Výzva pre Rašiho

„Každý sa teší z milióna eur, nikto sa nepýta na súvis s rozvojovými plánmi, ktoré vláda vďaka aktualizáciám schválila aj niekoľkokrát, na mechanizmus výberu príjemcov a na reálny význam. Jednoznačne je to krok späť a výraz istej bezradnosti. Európske fondy nevieme používať ani cielene, ani rýchlo, ani v súlade s rozvojovými potrebami a so schválenými akčnými plánmi okresov. Alebo nechceme. Tak sme sa vrátili k – do veľkej miery – marketingovému míňaniu štátneho rozpočtu, ktoré reálne nič neprináša,“ napísal Marcinčin minulý týždeň na sociálnej sieti. Ako pre Pravdu dodal, ide o jednu z vecí, ktorú bude musieť vicepremiér Raši riešiť.

Vláda vymenovala ekonóma Marcinčina za splnomocnenca v apríli 2016. V minulosti bol šéfom Svetovej banky na Slovensku, poradcom ministra financií Petra Kažimíra. Pôsobil aj v parlamente ako poslanec za KDH v čase vlády Ivety Radičovej. Vo voľbách v roku 2012 sa vzdal možnosti kandidovať do parlamentu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#richard raši #regionálne rozdiely #Anton Marcinčin
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku