Pellegrini vyzval na budovanie "historickej pamäte ako prevencie voči pohrobkom fašizmu"

"Dnešný deň je nielen možnosťou pripomenúť si víťazstvo nad ideológiou zla a barbarstva, ale aj príležitosťou poukázať na úlohu politických, spoločenských a kultúrnych elít – budovať a formovať historickú pamäť tak, aby vytvorila etickú prevenciu voči pohrobkom fašizmu." Počas stredajšieho pietneho aktu pri príležitosti 73. výročia ukončenia druhej svetovej vojny a Dňa víťazstva nad fašizmom pri pamätníku na Slavíne v Bratislave to uviedol predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer).

09.05.2018 18:17
Pellegrini Foto: ,
Predseda vlády Peter Pellegrini počas pietneho aktu kladenia vencov pri príležitosti 73. výročia víťazstva nad fašizmom na Slavíne v Bratislave.
debata (5)

Premiér vo svojom príhovore pripomenul desaťtisíce obetí, vojakov ktorí padli pri oslobodzovaní dnešného Slovenska. „Cítim nesmiernu úctu ku všetkým padlým hrdinom a zároveň cítim silný záväzok, ako občan a ešte viac ako politický predstaviteľ, aby sa na zlo vojny nezabudlo,“ zdôraznil Pellegrini. V tejto súvislosti poukázal na nárast extrémizmu v Európe.

„Akoby sme sa so zväčšujúcim sa odstupom od najväčšej svetovej kataklizmy stávali stále menej citliví na nebezpečenstvá šírenia ideológií opovrhujúce demokraciou a ľudskými právami, šíriace myšlienky nenávisti, rasizmu a xenofóbie,“ upozornil. Je preto podľa neho jednoznačnou úlohou verejne činných ľudí, politikov naprieč politickým spektrom, čeliť tomuto nebezpečnému trendu. Pellegrini v tejto súvislosti zdôraznil úsilie o zvyšovanie dôvery verejnosti v štát a jeho inštitúcie. „To vnímam ako prevenciu voči tomu, aby tu nevyrástli nenávistné hnutia a novodobí extrémistickí vodcovia,“ povedal.

Sovietske hrdinstvo

Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku Alexej Leonidovič Fedotov pripomenul, že na Slavíne leží 6 845 z celkovo 63 512 sovietskych vojakov – osloboditeľov pochovaných v slovenskej zemi. „Bez hrdinstva sovietskych vojakov a ich spolubojovníkov nebolo možné rátať s oslobodením Slovenska a iných európskych krajín spod hnedého moru,“ zdôraznil. Je presvedčený, že druhá svetová vojna a porážka nacizmu nesmie byť iba históriou. „Je to výdobytok terajšej generácie a budúcich pokolení, ktorý sme povinní chrániť,“ skonštatoval Fedotov.

Generál Igor Čombor zastupujúci Slovenský zväz protifašistických bojovníkov (SZPB) vyzdvihol ľudské a mravné rozmery, ktoré vzišli z bojového hrdinstva za slobodu a mier. „Ešte viac ako samotné výsledky bojov rozhodli a dodnes rozhodujú o osude slovenskej spoločnosti,“ zdôraznil Čombor. „Súčasná doba vyžaduje od ľudí moderné hrdinstvá, ďakujem preto všetkým, ktorí mladých ľudí vedú k hlbokej vnútornej slobode pomáhajúcej povedať dobrým veciam áno a zlým veciam rezolútne nie,“ vyzdvihol.

73 rokov od vojny

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba poukázal na to, že 9. máj je Dňom Európy pripomínajúcim rozhodnutia, ktoré položili základ dnešnej podoby spolupráce a mierového spolunažívania v Európe. „Práve v tomto období, keď vývoj vo svete evokuje pocity znepokojenia a neistoty, je preto dôležité nachádzať možnosti spolupráce a posilňovať spojenectvá ako prevenciu voči vojnovým konfliktom,“ zdôraznil Droba.

Na pietnom akte sa zúčastnil i predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS), ako aj ďalší členovia parlamentu a vlády. Pietnym vencom vzdali hold hrdinom, ktorí padli za slobodu a mier takisto zástupcovia zahraničných diplomatických misií v SR, predstavitelia orgánov štátnej, verejnej správy i samosprávy.

Svet si tento rok pripomína 73. výročie víťazstva nad fašizmom a nacizmom. Druhá svetová vojna je dodnes najväčší a najrozsiahlejší ozbrojený konflikt v dejinách ľudstva, ktorý stál život približne 45 až 60 miliónov ľudí. Jej ukončenie si jednotlivé štáty Európy pravidelne pripomínajú 8. mája. V Ruskej federácii sviatok oslavujú 9. mája. V čase podpisu bezpodmienečnej kapitulácie nemeckým velením, krátko pre polnocou 8. mája 1945, bol na území vtedajšieho Sovietskeho zväzu už 9. máj.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Slavín #Deň víťazstva nad fašizmom #Peter Pellegrini