Fico neodpovedá na otázky o zlyhávaní štátu, o ktorom hovoril Čižnár. Prisľúbil tlačovku

Predseda koaličnej strany a poslaneckého klubu Smeru Robert Fico nateraz neodpovedá na otázky o zlyhávaní štátu, o ktorom hovoril generálny prokurátor Jaromír Čižnár v súvislosti s problémami farmárov pri agrodotáciách.

11.05.2018 12:56 , aktualizované: 13:12
Robert Fico Foto: ,
Na snímke poslanec Robert Fico (Smer).
debata (147)

Novinári sa Fica v parlamente pýtali na jeho názor, ale bývalý premiér odmieta odpovedať na chodbách parlamentu. „Bude tlačová konferencia,“ vyhlásil Fico pri odchode z tlačovej konferencie, na ktorej hovoril o opatreniach pre ťažko zdravotne postihnutých. Aktuálnym politickým témam sa zatiaľ nevenoval, hoci avizoval, že to bude na tlačových konferenciách ro­biť.

Čižnár na tlačovej konferencii kritizoval ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú (nom. SNS) aj Pôdohospodársku platobnú agentúru (PPA).

Systém prideľovania agrodotácií je podľa neho nastavený zle, označil ho za „chorý“. Malých farmárov sa generálny prokurátor zastal. Štát podľa neho v tejto veci „absolútne zlyháva“, namiesto toho, aby malých farmárov chránil, likviduje ich.

Generálny prokurátor prisľúbil na stretnutí farmárom vyšetrenie ich prípadov priamo na Generálnej prokuratúre SR. Z vyšetrovania by sa tak mali vylúčiť okresné aj krajské prokuratúry.

Generálny prokurátor začne o problémoch farmárov s agrodotáciami a zlyhávaní štátu hovoriť v čase 9:50.

Pellegrini Čižnárove slová presne nepozná, no chce sa pýtať na konanie úradov

Premiér Peter Pellegrini (Smer) chce počuť od predstaviteľov polície, prokuratúry a súdov, ako konali v prípadoch agrodotácií a kradnutia pôdy a úrody malým farmárom.

„Vyjadrenia pána generálneho prokurátora presne nepoznám. Ale chcem sa spýtať aj predstaviteľov polície, ako konali. Koľkokrát polícia vykonala svoje úkony a nakoniec boli veci zastavené na prokuratúre a naopak, kedy prokuratúra skonštatovala zlyhanie policajných orgánov,“ povedal predseda vlády, ktorý sa zastal ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej (nom. SNS).

„Ak dochádza k fyzickým útokom na poli alebo k zobratiu úrody, ktorú zasial, s tým ministerstvo pôdohospodárstva veľmi nemá nič, skôr polícia a prokuratúra,“ uviedol Pellegrini, ktorý chce počuť aj vyjadrenie šéfa polície a predstaviteľov sú­dov.

Hovoriť mieni aj s ministerkou Matečnou. Záver si nateraz nerobí. V súvislosti s Matečnou vyzdvihol jej kroky v otázke dvojakej kvality potravín či pri podpore projektov mladých farmárov. „Z poľnohospo­dárstva sa stala téma a nie iba kauzami, ale aj pozitívnymi krokmi,“ uzavrel.

147 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #generálny prokurátor Jaromír Čižnár #kauza agrodotácií