SNS: Vyzývame Most-Híd, aby vymenil štátneho tajomníka Ondrejcsáka

Koaličná SNS vyzýva štátneho tajomníka rezortu obrany Róberta Ondrejcsáka (Most-Híd), aby zverejnil všetky priame aj nepriame príjmy za prednášky a publikačnú činnosť od zbrojárskych lobistov. Apel mu adresoval podpredseda národniarov a šéf Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko. Stranu Most-Híd zároveň vyzval, aby tohto štátneho tajomníka vymenila.

12.05.2018 13:17 , aktualizované: 19:38
debata (146)

Hrnko tvrdí, že v posledných mesiacoch sa na SNS zniesla doslova kanonáda obvinení, ktoré spochybňujú nielen jej nominantov, ale úprimnú snahu strany riešiť problémy Slovenskej republiky, ktoré sa tu nakopili za predchádzajúcich vlád. „Zase niekomu prekáža, že SNS rastie, ale zvykli sme si. Keď to počúvame z opozičných radov, určite sa nám to nepáči, ale chápeme to, najmä keď opozícia si dala za cieľ deštruovať pozitívnu prácu vládnej koalície, lebo iné ponúknuť nevie. Keď to však robia niektorí príslušníci a nominanti koalície, je to na pováženie, či vôbec majú záujem na pokračovaní spoločnej vlády a neuprednostňujú svoje ego na úkor koalície,“ odkázal Hrnko.

Hrnko: Je to vrchol

Pripomína, že keď pri odvolávaní poslankyne Petry Krištúfkovej (Sme rodina) z výboru na kontrolu Vojenského spravodajstva niektorí koaliční poslanci hlasovali inak, „ako vyplynulo z vecnej stránky záležitosti a dohôd, rešpektoval som to“. „Avšak vrcholom je, keď sa štátny tajomník za Most-Híd na rezorte obrany oprie do SNS z neprijateľných pozícií. Priateľ lobistov sponzorovaných Saabom nemá právo útočiť do SNS,“ tvrdí Hrnko.

Pokračuje, že Ondrejcsák, vzdelaním filozof, sa pasuje do úlohy odborníka na armádu. „Svoju odbornosť ukázal, keď sme zažili škandál s Vojenskou políciou, ktorá ho sprevádzala až do jeho domu v maďarskej Rajke. Tento dom si však za oficiálny príjem môže ťažko dovoliť. Pravdou je, že nemá elementárne znalosti, čo ukázal za vlády Ivety Radičovej. Je známe, ako pôsobil a zastával na ministerstve post v časoch ministrovania pána Ľubomíra Galka (SaS). Mlčal, keď Galko predal samopaly za desať eur, keď nakúpili sanitky za 300-tisíc eur. Vtedy nevedel, čo robiť s Galkom na rezorte obrany. SNS preto vyzýva svojho koaličného partnera na výmenu štátneho tajomníka. Jeho arogancia presiahla hranicu únosnosti,“ dodal Hrnko.

Bugár: S Ondrejcsákom budem hovoriť

Líder Mosta-Híd Béla Bugár reagoval, že dotknutý rozhovor Ondrejcsáka pre denník Sme skutočne vyznieva tak, že štátny tajomník útočí na koaličného partnera. „Ak má pán Ondrejcsák problém, má to riešiť vo vnútri a so svojím nadriadeným, teda ministrom obrany, a nie so SNS. Akoby sa cítil náš minister napr. na doprave, keby na neho takto útočil štátny tajomník za SNS?“ pýtal sa Bugár.

Je preto pripravený s Ondrejcsákom hovoriť a túto tému otvoriť na najbližšom predsedníctve Mosta-Híd. „Musí to byť rozhodnutie predsedníctva. A nie na základe toho, čo hovorí pán Hrnko, ale na základe toho, čo sme si prečítali v rozhovore,“ dodal Bugár. V ňom okrem iného Ondrejcsák vyjadril očakávanie, že SNS bude na rezorte obrany odbornejšia a férovejšia.

Bugár bude iniciovať stretnutie s Dankom

„Korektná a efektívna komunikácia má svoje pravidlá. My sa nimi riadime a to isté očakávame aj od svojich koaličných partnerov," uvádza sa v stanovisku strany Most-Híd, ktoré poskytol predseda Mostu-Híd Béla Bugár.

Podľa stanoviska bude predseda strany Most-Híd Béla Bugár iniciovať stretnutie s predsedom SNS a namiesto odkazov cez médiá bude hľadať vhodný priestor na výmenu názorov na pôde Koaličnej rady.

Podľa podpredsedu Mosta-Híd Ábela Ravasza je neprípustné, aby koaličný partner kádroval nominantov inej strany takýmto spôsobom a takouto formou. „To, kto reprezentuje našu stranu na jednotlivých postoch, je naše právo a naša zodpovednosť zároveň. To isté platí aj pre koaličných partnerov. Vyrábať umelé kauzy na prekrývanie problémov iných je nenáležité. Pravidlá slušnej partnerskej komunikácie strana Most-Híd nikdy neporušila a riadila sa nimi. A o takú komunikáciu sa vždy snažím aj ja sám. Preto odmietam takéto spôsoby politickej práce a koaličnej spolupráce," uvádza Ravasz v stanovisku.

Ondrejcsák sa smeje

„Už hodiny sa snažím k nemu napísať nejaký status, ale tak sa mi trasie klávesnica ako sa na ňom smejem, že nedokážem vetu napísať,“ napísal na svojom profile na sociálnej sieti Facebook štátny tajomník Róbert Ondrejcsák.

146 debata chyba
Viac na túto tému: #SNS #Most-Híd #Róbert Ondrejcsák #koalícia #Anton Hrnko