Táto suma výrazne prevyšuje limit na kampaň. Daniari sa touto vratkou zaoberali ešte v roku 2014 a zistili, že vratka bola neoprávnená, keďže za náklady na kampaň firma nedostala zaplatené. Kiska teda neplatil svojej vlastnej firme za služby, ktoré mu financovala. Daniari vratku 146-tisíc eur neuznali a dorubili firme daň 14¤590 eur. KTAG ju v októbri 2014 zaplatila.
Vo veci bolo daniarmi podané trestné oznámenie, ale polícia v tom čase ďalšie vyšetrovanie zastavila. Kiska o tejto kauze roky mlčal a verejnosť sa o nej dozvedela až vlani na jeseň. Generálna prokuratúra v októbri 2017 vyhodnotila zastavenie trestného stíhania vo veci krátenia DPH za nezákonné a predčasné a nariadila obnoviť vyšetrovanie.
Keďže išlo o viaceré podozrenia, ktoré sa týkajú Kisku, vec dostal na starosti spolu s ďalšími prípadmi vyšetrovateľ Národnej jednotky finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Začaté boli nateraz tri trestné stíhania. Prvé sa týka práve vratky DPH, druhé zverejnenia daňových údajov Kiskovej firmy a tretie kauzy Kiskových pozemkov vo Veľkom Slavkove. Prevody pozemkov, o ktoré prišiel popradský zubár a získal ich Kiska, sa prešetrujú ako podvod a podobne je to aj v prípade daní.
Daňový podvod
„Vo veci podozrenia zo zločinu daňového podvodu bolo dňa 10. januára 2018 začaté trestné stíhanie v zmysle pokynu Generálnej prokuratúry SR v súvislosti s podaným daňovým priznaním spoločnosti KTAG, ktorá si mala neoprávnené uplatniť nadmerný odpočet DPH za mesiac apríl 2014. Vec dozoruje Krajská prokuratúra v Prešove,“ informovalo komunikačné oddelenie Prezídia Policajného zboru.
Okrem vratky DPH firme KTAG nesedeli v súvislosti s nákladmi na Kiskovu prezidentskú kampaň ani dane z príjmu. Daniari ešte na konci roka 2015 začali kontrolu daní z príjmov KTAG za rok 2014. Výsledkom bolo, že neuznali KTAG daňové náklady v sume 136-tisíc, ktoré firma dala na Kiskovu kampaň a za služby nedostala zaplatené, a dorubili jej za rok 2014 daň 27-tisíc eur, čo firma v novembri 2016 uhradila. Daniari následne podali trestné oznámenie za krátenie dane z príjmu a polícia začala trestné stíhanie voči konateľovi Eduardovi Kučkovskému. Ten daňové priznanie za rok 2014 podpisoval, aj keď Kiska neskôr tvrdil, že účtovanie nákladov dohodol on so svojím bratom, druhým spolumajiteľom.
Zastavené trestné stíhanie
Vo februári 2017 v tejto veci polícia trestné stíhanie zastavila, s tým, že firma prejavila účinnú ľútosť, dane doplatila a podľa polície za posledných 24 mesiacov Kučkovský za obdobný čin nebol postihnutý. Aj tento prípad teraz preveruje vyšetrovateľ NAKA. „Vo veci podozrenia z trestného činu skrátenie dane a poistného a daňového podvodu v súvislosti s podanými daňovými priznaniami spoločnosti KTAG za obdobia január až december 2013 a január až marec 2014 vo vzťahu k DPH a dani z príjmov právnických osôb sa vo veci vykonávajú úkony v zmysle Trestného poriadku,“ informovalo komunikačné oddelenie polície.
Prípad nákladov na prezidentskú kampaň sa tiež vyšetruje zatiaľ bez trestného stíhania. „Vo veci trestného oznámenia fyzickej osoby pre podozrenia súvisiace s financovaním volebnej kampane na prezidenta SR v marci 2014 sa vykonávajú úkony v zmysle Trestného poriadku,“ informovala polícia.
Vyšetrovateľ NAKA rieši aj to, kto údaje o Kiskovej firme zverejnil. „Národná protikorupčná jednotka NAKA vyšetruje podozrenia na porušenia daňového tajomstva pre vyzradenie údajov KTAG z prostredia Finančnej správy SR,“ informovala polícia. Ešte v decembri 2017 bolo začaté trestné stíhanie vo veci prečinu ohrozovania obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva a prečinu neoprávneného nakladania s osobnými údajmi.