Babiš: Viacrýchlostná Európa nesmie rozdeliť Európu

18.05.2018 12:47
SR Bratislava, GLOBSEC, Andrej Babiš
Český predseda vlády v demisii Andrej Babiš počas Medzinárodnej bezpečnostnej konferencie GLOBSEC 2018 v Bratislave. Autor: ,

Premiér Andrej Babiš kritizoval koncept takzvanej dvojrýchlostnej EÚ, ak by rozdelil Európu. Na konferencii Globsec v Bratislave sa predseda českej vlády v demisii vyslovil aj za to, aby sa na diskusii o budúcnosti únie zúčastnili všetky štáty bez ohľadu na to, či sa zapojili do jednotlivých projektov užšej spolupráce.

"Mne sa koncept dvojrýchlostnej Európy, ktorá apriori rozdeľuje Európu do dvoch kategórii, vôbec nepáči. Ak máme prijať koncept viacrýchlostnej Európy, iba (vtedy), ak to nerozdelí Európu na malé kluby s tým, že všetky členské štáty budú mať možnosť sa zapojiť a ak to nenaruší spoločný trh, "uviedol Babiš.

Podľa neho bol európsky kontinent napriek spoločným dejinám vždy plný rozdielov a odlišností. „Keď hovoríme o spoločnej budúcnosti, tieto odlišnosti sa samozrejme prejavia. Je zrejmé a nie je žiadnym prekvapením, že cestou k spoločnému cieľu každý riešime aj svoje vlastné záujmy. Tento fenomén je neodmysliteľnou súčasťou európskej integrácie. Diferencovaná integrácia je skôr realitou než teóriou,“ povedal Babiš.

Bez ohľadu na účasť členských štátov na jednotlivých projektoch užšej spolupráce v rámci EÚ by sa podľa Babiša všetky krajiny mali zapojiť do rozhodovania o budúcnosti EÚ.

„Žiaden členský štát by nikdy nemal byť vylúčený z procesu vytvárania a schvaľovania rozhodnutí vo veci jednotného trhu,“ povedal premiér v demisii. Dodal, že viacrýchlostná Európa nesmie narušiť fungovanie jednotného trhu, hoci zopakoval, že nerozumie, „čo je to viacrýchlostná Európa, ako sa to meria“.

#GLOBSEC #Andrej Babiš
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
36,99
Perla farebné ruže a tulipány

Perla farebné ruže a tulipány

29,99
Kytica pre chlapca

Kytica pre chlapca

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk