SIS sa zameriavala aj na prípady korupcie pri nakladaní s majetkom štátu

Slovenská informačná služba (SIS) zameriavala v minulom roku svoju pozornosť aj na prípady korupcie a klientelizmu pri nakladaní s majetkom štátu a samosprávy a pri činnosti orgánov finančnej správy, polície a prokuratúry.

21.05.2018 09:44 , aktualizované: 11:00
SIS slovenska informacna sluzba sidlo Foto: ,
Sídlo Slovenskej informačnej služby.
debata (1)

Uvádza sa v správe slovenskej spravodajskej služby za rok 2017, ktorá je zverejnená na jej webovej stránke od piatka (18.5.) v časti venovanej korupcii a klientelizmu.

Príjemcom zo zákona boli odstúpené poznatky o korupcii pri udeľovaní zákaziek miestnej samosprávy pri stavebných prácach týkajúcich sa výstavby inžinierskych sietí. Slovenská informačná služba tiež informovala o prípade, v rámci ktorého malo dôjsť k podhodnotenému predaju nehnuteľnosti zdravotníckeho zariadenia vo vlastníctve štátu súkromnej firme.

„SIS poukázala aj na podozrenie z korupcie bývalého štátneho zamestnanca, ktorý od predstaviteľa subjektu pôsobiaceho v poľnohospodárstve údajne požadoval úplatok za zabezpečenie predĺženia platnosti zmluvy o prenájme pozemkov tomuto subjektu. V súvislosti s prenájmom štátnej pôdy a následným čerpaním dotácií na pôdu z eurofondov SIS informovala o predstaviteľovi organizovaného zločinu z východného Slovenska, ktorý sa uplatňovaním podvodných postupov a vyhrážkami údajne snažil získať pôdu do prenájmu,“ píše sa ďalej v správe.

Podozrenia týkajúce sa korupcie boli zaznamenané aj vo finančnej správe. Niekoľkí zamestnanci daňových úradov zrejme za úplatok zmanipulovali daňové kontroly v prospech daňovníkov, ktorí páchali podvody na vratkách DPH. SIS informovala o možnej spolupráci príslušníka Colnej správy s pašerákom cigariet a drog z Ukrajiny na Slovensko.

Prepojenie zločinu a polície

Slovenská informačná služba venovala pozornosť aj prepojeniam organizovaných skupín s príslušníkmi polície. Zaznamenané boli prípady podozrenia z korupcie niektorých príslušníkov Policajného zboru, ktorí mali napomáhať pašerákom cigariet, drog a nelegálnych migrantov, distribútorom drog, páchateľom daňových a úverových podvodov a inej trestnej činnosti. Niektorí príslušníci polície údajne okrem iného poskytovali týmto páchateľom trestnej činnosti informácie o ich nelegálnych aktivitách, ktorými disponuje polícia, a o pripravovaných policajných postupoch voči nim, čo páchatelia využívali na marenie vyšetrovania svojej nezákonnej činnosti.

Oblasť energetiky

Prioritou SIS bola v minulom roku oblasť energetickej bezpečnosti. Slovensko je totiž okrem elektrickej energie odkázané na dovoz kľúčových energetických surovín, ako sú ropa a zemný plyn. Cez Slovensko zároveň vedú dôležité plynárenské a ropné tranzitné koridory, ktoré sú najmä v prípade tranzitu plynu určujúce pre energetickú bezpečnosť veľkej časti Európy.

Najcitlivejším bodom pre energetickú bezpečnosť SR, na ktorý sa SIS intenzívne zameriava, je otázka možných ohrození dodávok a tranzitu plynu. „Bezpečnosť Slovenska v oblasti zásobovania plynom sa od poslednej plynovej krízy v roku 2009 zásadne zlepšila vďaka vytvoreniu alternatívnych možností dodávok. Negatívny vývoj a postupný rast rizík pre Slovenska bol však zaznamenaný v súvislosti so snahami o presmerovanie tranzitu ruského plynu mimo Slovenska. Uvedený moment a predpokladaný vývoj boli preto predmetom analýz SIS a odhadov možného vývoja,“ uviedla SIS.

V oblasti ropy sa pozornosť tajnej služby sústredila predovšetkým na riziká, ktoré by mohli prerušiť alebo podstatne znížiť objem dodávok pre rafinériu Slovnaft alebo tranzitu ropy cez územie Slovenska. „Spravodajsky sme monitorovali aj javy predstavujúce hrozby pre jadrové zariadenia, elektrárne s vysokým inštalovaným výkonom, strategické priemyselné podniky, prenosovú sústavu, slovenskú tranzitnú plynárenskú sústavu, tranzitnú ropovodnú sieť a veľkokapacitné zásobníky zemného plynu, ropy a pohonných hmôt,“ dodala SIS.

V oblasti klasickej i jadrovej výroby, ako aj distribúcie elektrickej energie sa tajná služba venuje bezpečnostným rizikám, ktoré by mohli ohroziť prevádzku alebo výstavbu elektrární a distribučných sietí. „Pomerne významným fenoménom, ktorý by potenciálne mohol ohroziť dodávky elektrickej energie spotrebiteľom aj na Slovensku, je hrozba kybernetických útokov na energetickú infraštruktúru,“ upozornila SIS.

Agenti SIS taktiež upozornili na možné hospodárske riziká v súvislosti s nedostatočnými investíciami jednej z energetických distribučných spoločností do rekonštrukcie existujúcich rozvodných sietí.

SIS venovala pozornosť aj problematike čerpania dotácií zo štrukturálnych fondov EÚ a štátneho rozpočtu. „Príjemcom zo zákona boli zaslané informácie o podvodnom čerpaní dotácií na základe fiktívnych alebo nadhodnotených prác. Išlo napríklad o dotácie na podporu výskumno-vývojových projektov, projektov rozvoja vidieka a dotácií na zníženie energetickej náročnosti verejných budov,“ konštatovala SIS, ktorá informovala aj o podozrení, že dochádza k podvodnému čerpaniu dotácií na likvidáciu environmentálnych záťaží.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #SIS