Ekvádor posiela na Slovensko ministerky, aby riešili boj o dieťa. Blahová hovorí o škandále

Prípad matky z Ekvádoru a jej deväťročnej dcéry sa stáva medzinárodným škandálom. Vyhlásila to na dnešnej tlačovej besede poslankyňa Národnej rady SR a členka parlamentného ľudskoprávneho výboru za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Natália Blahová v súvislosti s medializovaným prípadom.

21.05.2018 12:25
natália blahová Foto: ,
Poslankyňa NR SR za stranu SaS Natália Blahová.
debata (183)

Matka z Ekvádoru prišla na Slovensko ešte minulý rok vo februári a priviedla dcéru na prázdniny k otcovi, ten jej ju do dnešného dňa nevrátil. „Minulý týždeň ekvádorský parlament jednohlasne schválil rezolúciu, ktorou vysiela na Slovensko svoju ministerku spravodlivosti, ministerku zahraničných vecí a ombudsmanku s cieľom riešiť nevymožiteľnosť práva, a to na najvyššej diplomatickej úrovni,“ informovala Blahová.

Na tlačovej besede Blahová zverejnila aj video, na ktorom Juhoameričanka prosí po slovensky o pomoc pri získaní svojej dcéry.

„Podpredsedníčka ekvádorského parlamentu vyhlásila, že už nejde iba o potrebu tlaku niektorých úradov, ale musí prísť národný a medzinárodný tlak. Kritizovala ‚politickú moc‘ rodiny otca dieťaťa, ktorá má vplyv na nekonanie slovenských úradov,“ povedala Blahová a odvolala sa na ekvádorské médiá.

Slovenská vizitka

Prípad nazvala medzinárodnou blamážou – únos dieťaťa s požehnaním štátnych orgánov. „Vizitka, ktorú robí štátna moc nám všetkým, vytvára vo svete o Slovensku hrozivý obraz ako o krajine, v ktorej spravodlivosť neexistuje a ľudské práva a medzinárodné dohovory sú len zdrapmi papiera, ktoré nevieme a nechceme rešpektovať,“ uviedla. Zároveň vyzvala ministra spravodlivosti, ministra zahraničných vecí a ministra práce, sociálnych vecí a rodiny, aby začali konať a aktívne vyslali signály smerujúce k spolupráci s Ekvádorom. „Nesmieme akceptovať to, že obeťami všeobecného marazmu, morálneho rozvratu a bezprávia sa stávajú už aj tí najbezbrannejší – deti,“ vyhlásila Blahová.

Podľa Blahovej okresný súd aj krajský súd rozhodli, že dieťa sa má ihneď vrátiť do Ekvádoru, otec však rozsudky nerešpektoval. „Zmaril aj výkon súdneho rozhodnutia. Odmietol rešpektovať aj rozhodnutia okresného a krajského súdu o styku dieťaťa s matkou,“ priblížila s tým, že ani miestna polícia po upovedomení matke nepomohla. Až po roku a po mnohých upozorneniach otvorili trestné stíhanie.

Manipulácia v prospech otca

Blahová uviedla, že otec dcéru prihlásil do školy v Jakubove a sám sa tam zamestnal ako asistent učiteľa. „Okresný úrad v Malackách zrušil rozhodnutie školy, krajský súd rozhodnutie o neprijatí žiačky potvrdil. Riaditeľka školy rozhodnutie nadriadeného orgánu aj súdu ignoruje a dieťa ďalej navštevuje školu v Jakubove,“ povedala a dodala, že starosta obce Jakubov je starý otec maloletej. Podľa Blahovej zlyhal aj úrad práce v Malackách v úlohe kolízneho opatrovníka. „Zamestnankyne úradu nahlásili súdu, že nadriadení na nich vyvíjajú neprimeraný tlak s cieľom manipulovať situáciu v prospech otca,“ uviedla. Podľa nej sa obávali, že nemôžu ochraňovať dieťa. Matka už rok nebola doma v Ekvádore. „Zostala tu na Slovensku a čaká na svoju milovanú dcéru. Bez prostriedkov, bez zázemia, bez svojej rodiny, bez práce. Vyčerpaná opakovanými frustrujúcimi pokusmi o stretnutia s dcérkou. A to napriek rozhodnutiam slovenských úradov a súdov,“ vyhlásila Blahová.

V januári právny zástupca otca Andrej Gara vyhlásil, že poslankyňa NR SR za stranu Sloboda a Solidarita Natália Blahová zavádzala v súvislosti s kauzou týkajúcou sa boja o dieťa medzi slovenským otcom a ekvádorskou matkou. Podľa neho sa Blahová ako poradkyňa matky v základnej škole v Jakubove pokúsila „nezákonne zrealizovať výkon rozhodnutia odobratím dieťaťa“. Gara v tlačovom vyhlásení zdôraznil, že maloletá Izabela nebola zverená do osobnej starostlivosti matky. „Zo strany poslankyne Blahovej ide o lož,“ vyhlásil. Dodal, že rodičia sa ešte pred sobášom dohodli, že budú maloletú vychovávať na Slovensku, kde chodila do škôlky aj školy. Gara informoval, že dcéru ako prvá uniesla matka, keď sa v polovici januára 2015 náhle rozhodla nevrátiť na Slovensko z Ekvádoru. Podľa medializovaných informácií Úrad komisára pre deti Viery Tomanovej obvinil Blahovú, že sa pokúsila o nezákonný výkon rozhodnutia, čím podľa Tomanovej prekročila právomoci verejného činiteľa.

183 debata chyba
Viac na túto tému: #Ekvádor #únos detí #Natália Blahová #strana SaS