Dlhy rastú, finančná bublina je rozbehnutá, varuje Beblavý. NBS situáciu nevidí až tak tragicky

Na Slovensku je naplno rozbehnutá finančná bublina, ktorá v prípade neriešenia bude mať vážne následky pre slovenskú ekonomiku. V rámci parlamentnej rozpravy k správe Národnej banky Slovenska (NBS) o stave a vývoji finančného trhu za rok 2017 to povedal poslanec Miroslav Beblavý.

22.05.2018 10:48
Národná banka Slovenska, NBS Foto:
Národná banka Slovenska.
debata (6)

Avšak centrálna banka podľa slov jej guvernéra Jozefa Makúcha nezdieľa tento názor. Podľa neho je síce pravda, že NBS upozorňuje na alarmujúce trendy, tie však vychádzajú z relatívne nízkej základne. Slovensko stále neprekračuje medián, pokiaľ ide o zadlženosť ako takú, ale približuje sa len k tejto hranici, uviedol Makúch.

Dlh domácností podľa Beblavého, ktorý sa v rámci rozpravy opieral o správu centrálnej banky, rastie príliš rýchlo. Rast dlhu domácností je dokonca rýchlejší než ich príjem. Podľa Beblavého to je presne tá istá finančná bublina, na ktorú doplatili napríklad Španielsko, Írsko alebo Grécko v minulých rokoch. Finančná bublina na Slovensku nie je však na prvý pohľad až tak viditeľná, podotkol Beblavý.

Národná banka Slovenska sa tento vývoj pokúša spomaliť vydávaním rôznych sprísňujúcich opatrení. Tieto však zatiaľ podľa Beblavého výraznejšie nezabrali, je teda potrebné si priznať, že nejde len o problém bánk, riešenia sú potrebné aj na iných úrovniach regulácie než len zo strany NBS.

Avšak Podľa Makúcha je predčasné hodnotiť opatrenia centrálnej banky, pretože posledné nabehnú v lete 2019. “My to nevidíme až tak tragicky,“ dodal Makúch s tým, že prijímanie opatrení centrálnou bankou je hodnotené pozitívne viacerými inštitúciami.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #realitný trh #NBS #zadlžovanie #realitná bublina