Finalizujeme Národný onkologický plán, hotový bude koncom júna, sľubuje Kalavská

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR finalizuje Národný onkologický plán. Predstavený by mal byť v polovici júna. Povedala to v stredu po rokovaní vlády ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru).

23.05.2018 13:57 , aktualizované: 14:16
Andrea Kalavská Foto: ,
Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.
debata (2)

Kalavská na margo utorkovej tlačovej konferencie uviedla, že ju mrzí nedorozumenie, ktoré sa stalo. Pripomenula, že na stretnutie nemohla prísť, lebo mala iné pracovné povinnosti. „Na prvom mieste je pre mňa pacient,“ pripomenula Kalavská. Zároveň uviedla, že doteraz, keď nejaká pacientska organizácia ku nej ako ministerke chcela prísť, tak sa s ňou stretla.

Od 1. júna bude na MZ fungovať oddelenie prevencie skríningu. „V polovici roka začíname ‚Rok prevencie‘. Uvedomujeme si, že prevencia je nesmierne dôležitá nielen v onkologických ochoreniach, ale aj kardiovaskulárnych ochoreniach,“ informovala.

Takisto MZ pripravuje vznik Národného onkologického inštitútu a pracuje aj na obnovení onkologického registra, ktorý by mal byť hotový v septembri. „Od 1. januára 2019 máme vo finálnej fáze pripravený rozdiskutovaný s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, odbornými lekármi, špecialistami a poisťovňami skríning kolaterálneho karcinómu, skríning prsníka a krčka maternice,“ povedala šéfka rezortu zdravotníctva.

Podľa Kalavskej si je MZ vedomé, kde sa v oblasti onkológie nachádza. „Chceme, aby pacient z odľahlej časti Slovenska mal prístup k minimálne špičkovej konzultácii v rámci svojho ochorenia. Takto bude koncipovaný aj Národný onkologický plán,“ povedala Kalavská. Ako ďalej doplnila, rezort investuje aj na mamografické pracoviská. Pripomenula, že MZ v spolupráci s odborníkmi pripravuje vytvorenie expertnej skupiny na hodnotenie kvality mamografických pracovísk podľa presných a medzinárodne definovaných kritérií. „V priebehu roka 2018 budú najnovšie lineárne urýchľovače inštalované v Národnom onkologickom ústave v Bratislave, ale aj v Trenčíne a Prešove,“ dodala.

Tajomník sa správal neadekvátne

Správanie generálneho riaditeľa sekcie zdravia na Ministerstve zdravotníctva Miroslava Bdžocha považuje Kalavská za neadekvátne. Ako uviedla po stredajšom rokovaní vlády, ešte dnes sa s ním stretne.

„Nesúhlasím s tým, ako poňal reprezentáciu MZ,“ povedala Kalavská. Na otázku, či zostane Bdžoch vo svojej funkcii aj naďalej, odpovedala, že sa bude s ním rozprávať.

Na utorkovú (22.5.) konferenciu, ktorú zorganizovalo päť pacientskych organizácií a dotýkali sa problematiky pacientov s rakovinou, organizátori pozvali ministerku zdravotníctva, tá sa však pre pracovné povinnosti z neúčasti ospravedlnila. Poslala za seba Bdžocha, ktorý predniesol svoj príspevok a počas ďalšieho programu chcel konferenciu opustiť. Po tom, čo ho organizátori podujatia zastavili s tým, že mu chcú odovzdať požiadavky, ktoré pripravili, Bdžoch poznamenal, že nemá mandát vyjadrovať sa. „Generálny riaditeľ sekcie zdravia nepotrebuje súhlas MZ ani tlačového oddelenia, aby dal médiám vyhlásenie, respektíve, aby diskutoval na danú tému,“ povedala šéfka rezortu zdravotníctva.
, „Ja som na ministerstve nikomu nezobrala mandát slobodne rozprávať, čo uzná za vhodné v rámci svojej pozície a pracovnej náplne,“ povedala Kalavská.

Zástupcovia pacientskych organizácií v utorok netajili z prístupu rezortu rozhorčenie. "Sme šokovaní a považujeme to za neúctu, ak na panelovej diskusii, ktorá má viesť diskusiu o odporúčaniach a návrhoch na zlepšenie onkologickej liečby na Slovensku, nie je prítomný zástupca rezortu,“ spomenuli niekoľkokrát.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #zdravotníctvo #Národné onkologické centrum #Andrea Kalavská